İTO, 2019 yılı rotasını Afyonkarahisar’da çizdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyeleri, Anadolu’nun işgalden kurtarılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sürecinde mihenk taşı olan Afyonkarahisar’da toplandı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Bu çalışma toplantısında, Odamızın önümüzdeki bir yılda takip edeceği iş programının yol haritasının çizdik” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 15 Ekim 2018 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

İstanbul Ticaret Odası Meclisi, 20. Dönem 1’inci Çalışma Toplantısı’nı, 1922’de Büyük Taarruz’un başlatıldığı Afyonkarakisar’da gerçekleştirdi. Toplantı açılışında konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Toplantımızın, Oda ve Türkiye için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ülkemizin saldırılarla karşı karşıya kaldığı bu dönemde meclis toplantımızın Afyonkarasihar’da yapılmasının sembolik bir anlamı da var. Başkomutanlık Meydan Muharebesi burada başladı. Siyasi ve askeri mücadelenin başarıya ulaşmasında emeği olan tüm komutanlarımızı ve askerlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

İSTİKBAL MÜCADELESİ

Avdagiç, “İstikbal mücadelesini kazandığımız gibi ekonomik mücadeleyi de kazanacağımıza inanıyorum. İTO, bu toplantıda 2019’da yapılması gereken çalışmaları, sizlerin görüşleriyle şekillendirecek. Burada dile getirilenleri ve önerilerinizi not alıp analiz ederek, gerekli çalışmaları ve ilgili kurumlarla temasları en doğru şekilde sağlayacağız” şeklinde konuştu. “Bu toplantı gönül alma toplantısı değildir” diyen Avdagiç, şöyle devam etti: “Dostlar alışverişte görsün toplantısı hiç değildir. İTO’nun rutin işlerinden, hayata geçireceği projelerine kadar ihtiyaç duyduğu konuları keşfetmek, sizlerle beraber gün ışığına çıkarmak için bu toplantıları yapıyoruz.”

SİNERJİ OLUŞTURUYORUZ

Ortak aklın, ortak eylemin, meclis üyelerini karar alma mekanizmasına dahil etme ilkesinin kendileri için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Avdagiç, “Bizim çalışma anlayışımızın odak noktasında İTO’nun 422 bin üyesini temsil eden meclis üyelerimiz var” dedi.

EKONOMİK LOKOMOTİF

İTO’da üç temel unsuru pekiştirmeye çalıştıklarını belirten Avdagiç, “Birincisi, üyelerimizin durumu iyiyse ülkemizin durumu da iyidir diyoruz. 422 bin üyemiz Türkiye ekonomisinin lokomotifidir. Yaşanan bir sıkıntı trendeki herkesi etkiler. Hedefimiz, üretimin ve ticaretin önündeki engelleri kaldırmaktır. Ülkemiz hassas bir dönemde ciddi bir sınav veriyor. Özetle; ana felsefemiz ‘Benim üyem iyiyse Türkiye iyidir’. Çalışmalarımızın odağında bu var” dedi.

GELENEK VE HİZMET AŞKI

İkinci hususun gelenekçilik olduğunu belirten Avdagiç, “136 yıllık geleneğe sahip çıkıyoruz. Geleneğine sahip çıkanlar güçlü ve sağlıklı olur. Bu, küresel ticarette de İTO için önemli” diye konuştu.

Avdagiç, “Diğer bir husus, sınır tanımayan hizmet aşkımızdır. Tıpkı Abdülhamid gibi. Büyük sultan, ‘Bu dünyada milletime ve devletime hizmet etmekten büyük zevk yoktur’ demişti.
Biz de sorunlar karşısında takılıp kalmadan, birbirimize bakmadan, aynı hedeflere bakıp hep birlikte yürüyeceğiz” dedi. Avdagiç’in konuşmasından sonra toplantıya katılanlardan 30 Meclis Üyesi kürsüye gelerek, projelerini ve önerilerini açıkladılar.

İŞ YAPMA YETENEĞİNİ GELİŞTİRİYORUZ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, iki gün süren ve meclis üyelerinin problem ve çözüm önerilerini dile getirdiği çalışma toplantısının kapanış konuşmasını da yaptı. Avdagiç, şunları söyledi:
“Bizim için çok büyük önemi olan görüşlerinizi ve tekliflerinizi, ben ve Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarım, Genel Sekreterim ve müdür arkadaşlarım dikkatle dinledik ve not aldık. Ayrıca meclis üyelerimizin hem kendi aralarında hem de yönetimle kaynaştığı bir süreç olduğunu görüyoruz. Burada, beraber iş yapma yeteneğini biraz daha yukarı taşıdığımız çok verimli iki gün geçirdik.”

Bu toplantıların, İstanbul Ticaret Odası’nın bundan sonraki döneminin yol haritasını belirleyen toplantılar olduğunu vurgulayan Avdagiç, “İstikameti belirleyen, sizin burada söyledikleriniz, tavsiyeleriniz, talepleriniz ve projeleriniz olacaktır” diye konuştu.

TEKNOPARK İSTANBUL BÜYÜYOR

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, çalışma toplantısında Teknopark İstanbul ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) hakkında da bilgi verdi. İTO’nun ana ortakları arasında yer aldığı teknoparkta 250 firmanın 4 bin 500 Ar-Ge personeliyle faaliyette olduğunu belirten Avdagiç, Teknopark İstanbul’u, kendi arazisi üzerinde çok daha büyütmeye, firma ve Ar-Ge personeli sayısını artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

İDTM’DE DAHA FAZLA FUAR İMKANI

İTO’nun, İDTM’nin de ana ortaklarından olduğunu belirten Şekib Avdagiç, “400 bin metrekarelik fuar alanı var. 28 bin metrekarede 11 salonda yılda 100 fuar yapılıyor. Orada daha fazla alanı, fuar yapıcıların hizmetine sunmak istiyoruz. Ayrıca plazalar ve oteller mevcut. Ofislerdeki kiralanabilir alanlar için TL’ye döndük.
İhtiyacı olanlar oradaki imkanı değerlendirebilir” dedi.

ÜYE İÇİN BİR YILDA 4.3 MİLYON İŞLEM

İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu, çalışma toplantısında Oda’nın kurumsal yapısını ve çalışmalarını anlattı. İTO’nun, dünyanın üçüncü büyük Odası olduğunu belirten Alayoğlu, “4 Ekim 2018 tarihi itibariyle 422 bin 723 üyemiz var, 556 personel ile hizmet veriyoruz. Personelimizin yarısı, üyeye direkt hizmet veren birimlerde çalışıyor” dedi. Alayoğlu’nun meclis üyeleriyle paylaştığı bilgiye göre, İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü 2017 yılında 923 bin belge üretti. Resmi kayıt ve belgelendirme faaliyetleri dikkate alındığında bir yıl içinde 4.3 milyon belge verildi veya işlem yapıldı. Doç. Dr. Alayoğlu, konuşmasında Oda ile ilgili şu bilgileri verdi: “İTO, 14 ülkede 35 fuara katılım organizasyonu düzenliyor. Diğer yandan üyelerimiz, elektronik ortamda da birçok işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu hizmetin geliştirilmesi için www.ito.org.tr adresindeki web sitemizi yeniliyoruz. Bunların yanı sıra sosyal medya hesaplarımız ve www.itohaber.com sitemiz de aktif durumda. Üyelerimizden, İTO’nun sosyal medya hesaplarını takip etmelerini istirham ediyorum.”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, İTO Yönetim Kurulu’nu ağırladı. Serteser, İTO Başkanı Şekib Avdagiç ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne şehrin turizm ve ticaretle kalkınması için yürütülen çalışmaları anlattı. 

AVDAGİÇ, KANAL3’E KONUŞTU: TİCARETİN TEMSİLCİLERİ ÇALIŞMALARA YÖN VERECEK

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Afyonkarahisar’da Kanal3 televizyonunun sorularını cevapladı. Avdagiç, şanlı şehri, bu vatanın istikbali için önemli bir yer olduğundan tercih ettiklerini belirterek, “1922’deki istikbal mücadelesinin ruhunu iş dünyasının temsilcileri de taşıyor” dedi. Avdagiç, sektörlerin İTO Meclisi’ndeki temsilcilerinin görüşlerinin İTO’nun 2019 iş programına ışık olacağını kaydetti.