Yarış başladı

Popülerliğini artıran koşu sporu, her yıl on binlerce sporseveri buluşturuyor. Önümüzdeki 5 hafta boyunca Türkiye’nin en önemli koşu organizasyonlarında 200 bine yakın sporcu yarışacak.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 16 Ekim 2018 Salı
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Bir dönem sadece Olimpiyat Oyunları’nda takip edilen koşu sporu şehirlere indi… Artık dünyanın hemen hemen bütün metropollerinde her yıl önemli bir maratonla karşılaşmak mümkün. Dünya çapında milyonlarca sporseverin katıldığı bu maratonlar son zamanlarda Türkiye’de de büyük ses getiriyor.

TABANA YAYILIYOR

İstanbul’dan Bodrum’a, Çanakkale’den Kapadokya’ya kadar pek çok bölgede düzenlenecek yarışlar, bir yandan Türkiye’de koşu sporunun tabana yayılmasına katkıda bulunurken, bir yandan da ülkemizdeki sosyal sorumluluk bilincinin artmasına vesile oluyor. Yaz tatilinin geride kalması ve havaların serinlemesiyle birlikte Türkiye’deki maraton sezonu da açılmış oldu. Önümüzdeki 5 hafta boyunca Türkiye’nin farklı coğrafyalarında düzenlenecek önemli organizasyonlarda yurt içi ve yurt dışından toplam 200 bine yakın katılımcının yer alması bekleniyor.

BODRUM’A YOĞUN İLGİ

Bu yıl ilk kez düzenlenen Bodrum Yarı Maratonu kapsamında 5 Ekim’de başlayan etkinlikler, 7 Ekim’de Halikarnassos 5K, Karia 10K, Myndos 21K koşularının ardından Finisher Party ile son buldu.
21 kilometrelik yarı maraton, 7 Ekim’de saat 08.00’da başladı. Tamamlama süresi 210 dakika olarak belirlenen yarış, Bodrum Meydanı’ndan başlayıp, marina istikametinden devam ederek tarihi Myndos Kapısı’na ulaştı. Gümbet Sahili, Bitez, Konacık ve Antik Tiyatro’yu takip eden yarış, Bodrum merkezde son buldu. Yarışa bin 500’e yakın sporsever katıldı.

GELİBOLU’DA ÖDÜL 100 BİN LİRA

“Barış için koşuyoruz” sloganıyla Çanakkale’de bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Turkcell Gelibolu Maratonu’nda, 5 ve 10 kilometrelik yarışların yanı sıra 21 kilometrelik yarı maraton ve 42 kilometrelik maraton parkurları bulunuyor. En zorlu etabı olan 42 kilometrelik maraton, Morto Koyu’ndan saat 09.30’da başlayacak. Katılımcılar, Alçıtepe köyünden geri dönerek parkurda iki tur atacak ve yine Morto Koyu’ndaki bitiş noktasına gelecek. 14 Ekim 2018 günü düzenlenecek maratonda toplam ödül 100 bin lira olarak belirlendi.
Maraton, yarı maraton ve 10 kilometre koşularının yanı sıra, 9 yaş kategorisinde ilk 3’e giren kız ve erkek sporcular, ayrı ayrı para ödülüne sahip olacak.

KAPADOKYA’DA ZORLU PARKUR!

Kapadokya’da 20-21 Ekim’de ve üç kategoride gerçekleştirilecek Salomon Kapadokya Ultra Maratonu’na, Türkiye’nin yanı sıra çeşitli ülkelerden sporcular katılacak. Sporcular, 119 kilometrelik parkuru 24 saatte, 63 kilometrelik parkuru 12 saat 30 dakikada ve 38 kilometrelik parkuru 6 saat 30 dakika içerisinde tamamlamaya çalışacak. Ürgüp ilçe merkezinden başlayacak yarışlarda sporcular, kategorilerine göre bölgede farklı güzergahlarda koşarak Ürgüp ilçe merkezindeki bitiş noktasına ulaşmaya çalışacak.

İKİ KITA ARASINDAKİ TEK MARATON

Türkiye’nin en geniş katılımlı koşu organizasyonu olan Vodafone 40. İstanbul Maratonu, 11 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek. Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan Vodafone 40. İstanbul Maratonu 42K, 15K, 10K ve Halk Koşusu olmak üzere 4 farklı kategoride düzenlenecek. Geçen yıl gerçekleştirilen maratona 25 bini çipli olmak üzere yaklaşık 125 bin kişi katılmıştı. Organizasyon kapsamında toplu kurumsal kayıtlar için başvuru süresi de 30 Ekim’e uzatılmış durumda.