Dijital dönüşüm zirvesi yapıldı

Türkiye’nin teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği olan Smart Future Expo, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. ASKON’un düzenlediği fuara katılan firmalar, geleceği şekillendirecek teknolojilerini sergiledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2018 Salı
AA + -

HABER: SÜMEYRA YARIŞ TOPAL

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle organize edilen Türkiye’nin teknoloji ve dijital dönüşüm etkinliği Smart Future Expo, “Dönüşerek Daha Güçlüyüz” sloganıyla gerçekleşti. Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen zirvede, yapay zekâ, bulut bilişim, IoT ve büyük veri gibi geleceğin dünyasını şekillendiren teknolojiler konuşuldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin katılımıyla gerçekleşen zirvenin açılışında İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer de bir konuşma yaptı.

YÜZDE 65 YERLİLİK

Ahmet Özer, ülkelerin kalkınma ve büyümelerinin teknolojik değişimlere ayak uydurmakla paralel olduğunu ifade ederek, “Ülkemiz açısından değerlendirildiğinde Sanayi 4.0 olarak adlandırılan dönemin öneminin ciddi bir şekilde kavrandığını görüyoruz” dedi. Özer, “Savunma sanayimize bakıldığında 2002 yılında yalnızca 66 savunma projesinin yaklaşık yüzde 80 dışa bağımlılık oranı ile yürütüldüğü bir noktadan, bugün yüzde 65’in üzerinde yerlilik oranı ile proje sayımız yaklaşık 9 kat artarak 553’e ulaşmıştır” diye konuştu.

İTO EN BÜYÜK DESTEKÇİ

Özer konuşmasında, İstanbul Ticaret Odası’nın yerli teknolojinin en büyük destekçilerinden biri olduğunu söyledi. Ahmet Özer, şöyle devam etti: “Teknolojilerin yüksek katma değerli üretim imkânı sağlaması, üretimde insan kaynaklı hata payının azalması, teknoloji tabanlı eğitim ile birlikte işgücü yapısının daha da nitelik kazanması yakın bir gelecekte ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayacak.”

Özer, İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde hizmet veren, Düşünce ve Proje Akademisi (DÜPA), Bilişim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uluslararası Kreatif Ekonomi, Kültür Endüstrileri ve Kreatif Şehirler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Enerji Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin araştırmacılara açık olduğunu ifade etti. Toplantıya İstanbul Ticaret Odası Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu da iştirak etti.

BİLİM İNSANLARI TÜRKİYE’YE DÖNECEK

Smart Future Expo: Akıllı Teknolojiler Zirve ve Sergisi’nin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bilim insanlarının Türkiye’ye dönüşüne katkı sağlayacak Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı adı verilen bir projeyi 15 Aralık’ta hayata kazandıracaklarını söyledi. Varank, projeyi şu şekilde anlattı: “Program yurt dışından Türkiye’ye gelecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanı sıra yabancı uyruklu araştırmacıları da kapsayacak ve sekiz farklı alanda teşvikler sunulacak. Aylık yaşam gideri bursu genç araştırmacılar için 20 bin lira, deneyimli araştırmacılar için de 24 bin lira olacak.”