Yukarı çıkış başladı

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, ekonominin yukarıya doğru yükselişe geçtiğini söyledi. Avdagiç, “Sağduyumuz, tecrübemiz, birikimlerimiz ve kaliteli insan gücümüzle yukarı çıkışımız başladı ve daha da hızlanacak ” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Aralık 2018 Salı
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Kompozit Sanayicileri Derneği, Cemile Sultan Korusu’nda toplantı düzenledi. Türk Kompozit 2019 Fuarı ve Kompozit 2019 Zirvesi ile ilgili tanıtımın yapıldığı toplantıda, güncel ekonomik konular ile 2019 beklentileri ele alındı. Toplantıda konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, küresel piyasalar ve son ekonomik gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Makroekonomik durumu değerlendiren Avdagiç, “Sağduyumuz, tecrübemiz, birikimlerimiz ve kaliteli insan gücümüzle bu süreçten daha hızlı çıkacağız” dedi.

BİR OLARAK KAZANDIK

Kompozit Sanayicileri Derneği Başkanı sıfatıyla sektörün genel durumu ve 2019 yılı beklentileri hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunan Şekib Avdagiç, “13 yılda önemli bir yol kat ettik. Sözü dinlenen, Ankara’da dikkate alınan, tüm kurullarda yer alan, bilgisine ve fikirlerine değer verilen bir dernek olduk.
Bir ve birlik olmasaydık bu günlere gelemezdik” diye konuştu.

TEDBİRLER BAŞARILI

Ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerinde Yeni Ekonomi Programı, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ve ilave tedbirlerin başarılı olduğuna vurgu yapan Avdagiç, “İstanbul Ticaret Odası olarak bu süreçte biz de aktif rol aldık. Reel sektörün sıkıntılarını, beklentilerini, somut önerilerle hükümet yetkililerine ilettik” şeklinde konuştu. Avdagiç, mikro ve makro konuların çözümü için duyarlı bir yapı görüldüğüne işaret etti.

KDV BİZİM PARAMIZ

İTO’nun ivedikle istediği yapılandırma taleplerine hükümetin olumlu cevap verdiğini söyleyen Avdagiç, “Olumlu geri dönüşleri kamuoyu ile paylaşıyoruz. Mesela firmaların kamuda biriken KDV alacaklarının ivedilikle ödenmesini ya da mahsuplaşılmasını önerdik. Bunun sonucunda ödeme süreçlerinin hızlandırılıp yılsonuna kadar başvuruların tamamının neticelendirileceği söylendi” dedi.

BORÇLU KOBİ’YE DESTEK

Avdagiç, 100 milyon TL’nin üzerinde borcu olanlara getirilen banka yapılandırma imkânının, KOBİ’lere de tanınmasını isteyen İTO’ya; Türkiye Bankalar Birliği’nin, bankalara önemli bir tavsiye kararı yayınlayarak cevap verdiğini dile getirdi.

ÖTV-KDV İNDİRİMİ

İTO’nun bazı sektörlerde ÖTV ve KDV indirimleri istemesi üzerine piyasaları canlandıracak indirimlerin peş peşe geldiğini söyleyen Avdagiç, bu indirimlerin özellikle beyaz eşya, otomotiv ve mobilya sektörünü rahatlattığını belirtti.
Firmaların İmar Barışı’ndan yararlanabilmesi için sürenin uzatılmasını isteyen İTO’nun olumlu cevap aldığına değinen Avdagiç, “Mükelleflerin bunu 3-6 taksitte ödemesi için bastırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

EN ÖNEMLİ KONU NAKİT

İş dünyasının en önemli konusunun nakit olduğuna dikkat çeken Şekib Avdagiç, “İş dünyasının finansa ulaşma konusunda ciddi sıkıntısı var. KDV ve başka mekanizmalar ile piyasanın rahatlatılmasını düşünüyoruz. En önemlisi krediye, paraya ulaşmak için mutlaka bir kanal açılması” dedi.

MALZEMEYE AMBARGO

Türkiye’nin malzeme ve komponent tedariğinde net bir ambargo yaşadığına dikkat çeken Avdagiç, “Malzemeden aksama kadar tedarik sıkıntısı yaşıyoruz” dedi.

KOMPOZİTTE ÖZEL TANITIM

Kompozit Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri İsmail Hakkı Hacıalioğlu, JEC World 2019 Fuarı ve Türk Kompozit 2019 Zirvesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fuara İTO öncülüğünde ve bireysel katılım sağlayan Türk firmalarının başarılarından söz eden Hacıalioğlu, “İhracatın çok önemli olduğunun bilinci ile hareket ediyoruz. Türkiye’nin kompozitte tanıtımını yapan özel çalışmalarımız olacak” dedi.