Gidilmedik pazar kalmayacak

İstanbul Ticaret Odası, yeni yılda belirlediği hedef pazarlara yönelik etkin bir eylem planı hazırladı. İstanbul’daki ticaret müşavirleri ve başkonsoloslarla diyaloğu artırmaya hazırlanan Oda, Çin ve diğer hedef pazarlarda fuarların yanı sıra ülke tanıtım günleri düzenleyecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Aralık 2018 Pazartesi
AA + -

Yeni yılda belirlediği hedef pazarlara yönelik etkin bir eylem planı hazırlayan İstanbul Ticaret Odası, İstanbul’daki ticaret müşavirleri ve başkonsoloslarla diyaloğu artırmayı planlıyor. İstanbul Ticaret Odası, Çin ve diğer hedef pazarlarda fuarların yanı sıra ülke tanıtım günleri düzenleyecek. Oda, üyelerine hizmet kalitesini artırmak için yeni hava alanında bir de temsilcilik açacak.

ÇİN’DE TÜRKİYE TANITIMI

İTO, 2019 yılında Türk girişimcilerinin dış pazarlara açılmalarını ve hedeflerine ulaşmalarını sağlayabilmek için ‘girişimci günleri’ etkinlikleri düzenleyecek. Dünyanın dört bir yanındaki cazip ekosistemlerde yeni işbirlikleri ve ihracat imkanları oluşturacak.

2019 yılında Çin’in en önemli ekonomi merkezlerinde Türkiye günleri, işbirliği günleri ve sektörleri tanıtıcı seminerler düzenlenecek. İTO, Ticaret Bakanlığı’nın işbirliğinde bir uygulama planı geliştirecek.

HEDEF AFRİKA

Öte yandan yeni yılda İstanbul Ticaret Odası, Etiyopya ve Kenya gibi ülkelerde işbirliği günleri, sektörel iş forumu, heyet ziyareti, potansiyel sektörlerde fuar ve heyet organizasyonları gerçekleştirecek.

TÜRKİYE-AB DİYALOĞU

İstanbul Ticaret Odası, Türkiye AB İş Dünyası Diyaloğu’na (Turkey EU Business Dialogue-TEBD) aktif katılım sağlayacak. Eşleştirme projesine ek olarak, Eurochambres akademisi, sektör bazlı çalıştaylar ve kapasite geliştirmeye yönelik inceleme gezileri de 2019 takvimi içinde.

FRANSIZ KOBİ’LERE SEMİNER

İstanbul Ticaret Odası ile Paris Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde yapılacak Türkiye’deki yatırım ve ticaret ortamına ilişkin bilgilendirme etkinliği, Avrupalı iş dünyasının ilgi odağı olacak.

İSTANBUL HAVALİMANI TEMSİLCİLİĞİ

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM) bulunan İTO Temsilciliği, yeni yılda İstanbul Havalimanı Temsilciliği bünyesinde hizmet verecek.

GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN MODERNİZASYONU

İstanbul Ticaret Odası, ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları işbirliği ile 2019 yılında AB’nin merkezi Brüksel’de Avrupa Komisyonu nezdinde lobi faaliyeti gerçekleştirecek. İTO, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ile oluşacak ekonomik blok içinde yer alma hedefine ve Gümrük Birliği’nin acilen güncellenmesi gerekliliğine dikkat çekecek.

TİCARET MÜŞAVİRLERİ İLE TOPLANTI

İTO, İstanbul’daki başkonsolosluklarda görevli ticaret müşavirleri ile koordinasyon toplantıları düzenleyecek. Toplantılarda Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği hedef ve öncelikli ülkelerdeki yatırım, ithalat ve ihracat fırsatları İTO üyelerine tanıtılacak.

VİZE KONSOLOSLARI İLE İŞBİRLİĞİ

İstanbul Ticaret Odası, üyelerinin kolay vize alabilmesi, ülkelerarası ticari ilişkilerin geliştirilmesi, işbirliği imkânlarının artırılması için İstanbul’daki vize konsolosları ile bir araya gelecek. İTO’nun Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda ve Romanya ile yapmış olduğu vize anlaşmaları halen devam diyor.

YABANCI HEYET ZİYARETLERİ

2019 fuar katılımlarındaki eş zamanlı inceleme heyeti ziyaretleri ile üyelerinin uluslararası pazarlara açılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. İTO’nun davet edeceği ticaret heyetleri ile İTO üyesi firmalar arasında ticari işbirlikleri tesis edilecek. İstanbul Ticaret Odası, 2019’da belirlediği iki ülkeye sektörel dış ticaret heyetleri düzenleyecek. Ülke seçimi, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen öncelikli ülkeler ve hedef ülkeler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek.

ÜLKE GÜNLERİ

İTO, üyelerini dış ticaret ve yatırım potansiyeli yüksek ülke pazarlarına yönlendirmek ve uluslararası yatırımcıların Türkiye’de yeni yatırımlar yapmalarına destek vermek için Yatırım Olanakları Semineri ve Ülke Günleri düzenleyecek. Ülkeler, Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği 15 ‘Hedef Ülke’ ve 32 ‘Öncelikli Ülke’ arasından seçilecek.

FUARLARLA DÜNYAYA AÇILACAK

İstanbul Ticaret Odası, 2019 yılında da üyelerini uluslararası fuarlarla dünyanın dört bir yanına taşımaya devam edecek. İnşaattan tekstile, makinadan dizi filme, genel ticaretten gıda ve teknolojilerine uzanan onlarca sektör, İTO ile ihracatını artırmayı sürdürecek.

KOBİ’LER DİJİTALLEŞECEK

KOBİ’lerin Dijitalleşmesi İçin Eşleşme Projesi başvuru sonuçları bekleniyor. 2019’da 15 ay süreyle İTO üyeleri dijitalleşme özelinde; pazarlama, insan kaynakları, ihracat, girdi tedariki gibi alanlarda online-yüz yüze danışmanlık hizmeti alabilecek. Öte yandan İstanbul Ticaret Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan finansal okur-yazarlık, stratejik pazarlama, pazar araştırması, yönetim ve organizasyon, proje yönetimi, Ar-Ge ve inovasyon gibi eğitimler verilecek.

YERLİ MALI

İTO, yerlileştirme seferberliği çalışmalarına paralel olarak danışma ve istişare kurulu oluşturdu. ‘Yerli Malı Toplumsal Farkındalık Projesi’nin hayata geçirilebilmesi için ilgili ihtisas komitesi ve sektör profesyonellerinin de katılımıyla oluşturulan kurul yol haritasını hazırlamaya başladı.

KADIN GİRİŞİMCİYE BÜYÜK DESTEK

TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’nun koordinatörlüğünü yürüten İTO’nun, kurula verdiği desteklerle hayata geçen projeler Türkiye’ye yayılıyor. Kurulun İstanbul’da yürüttüğü Dijital Çözümlerin Adresi: Kadın projesi TOBB tarafından en iyi proje seçildi. Geleceği Yazan Kadınlar adı ile devam eden proje Türkiye’ye yayılacak. Kurul, 2019 yılında da kadın istihdamını ve girişimciliğini destekleme çalışmalarını İTO çatısı altında sürdürecek.

HİBE EĞİTİMİ

İTO, üyelerinin ulusal ve uluslararası kaynaklı hibe programlarına proje başvurusu yapabilmesi için eğitimler düzenleyecek.

AR-GE PROJESİ EĞİTİMİ

İTO, üyelerine ulusal ve uluslararası Ar-Ge Destek Programları hakkında bilgi verecek. TÜBİTAK, KOSGEB ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’na (Teknoyatırım) yönelik proje yazımı hususunda uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecek.

ÜCRETSİZ SEMİNERLER

İTO, üyelerini güncel ekonomik ve finansal gelişmeler ile ilgili bilgilendirmeye devam ediyor. Her yıl olduğu gibi 2019’da da ücretsiz seminer, panel ve bilgilendirme toplantıları düzenleyecek. Üyelerinin, konunun uzmanlarından birebir bilgi almalarını sağlayacak.

BİLGİYE, BELGEYE KOLAY ULAŞIM

İTO, 400 bini aşkın üyesine bilgi ve belgeye kolay erişim hizmeti sunuyor. Tüm ticari faaliyetlerin saklandığı ‘İTO Arşivi’, İstanbul’un ticari hafızasını da temsil ediyor.