E-ihalede sınırlar kalkıyor

Kamu İhale Kurumu tarafından elektronik ortamda yapılacak ihalelerde 2 Ocak 2019 tarihinden itibaren parasal limitler kalkıyor. Ayrıca, yıllık 90 bin ihalenin yüzde 90’ının elektronik ortamda yapılması öngörülüyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Ocak 2019 Cuma
AA + -

HABER: ŞEREF KILIÇLI

İstanbul Ticaret Odası Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi, ‘Kamu İhale Kurumu (KİK) E-İhale Eğitim Semineri’ düzenledi. İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman’ın iştirak ettiği toplantıda, Kamu İhale Kurumu Grup Başkanı Çiğdem Gökçe ile kurum uzmanı Doğukan Demirci, e-İhale sisteminin işleyişi ve süreçleri hakkında sunum yaptı. Konuşmasında, kamu alımlarının 2017 yılında yaklaşık 233 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştığını hatırlatan İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman; “Kamu alımlarının iktisadi büyüklüğü, milli gelirin yaklaşık yüzde 7’si, toplam kamu harcamalarının ise yaklaşık yüzde 22’sini oluşturmakta ve etkisini her geçen gün daha da artırmaktadır” dedi.

Ekonomik Kamu Alımları Platformu’nun (EKAP) şeffaflık ve objektiflik açısından çok değerli olduğunu belirten, İbrahim Doğan Salman, şunları söyledi:

“Teminat mektubu komisyon oranlarında iki-üç katına varan bir artış var ve bu durum iş dünyasına ciddi bir yük haline geldi. Bunun, mevzuatta geçici bir madde ile uygun seviyelere düşürülmesi sektörlere anlamlı bir katkı olur.” Salman ayrıca Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin değiştirilerek, kar marjı oranının maksimum yüzde 7’ye çekildiğini hatırlatarak “Bu oranın sektörlerin sermaye birikimini erittiğini düşünüyorum. Firmaların gelişebilmesi, Ar-Ge yatırımları yapabilmesi ve yabancı firmalarla rekabet gücünün artması için gelişmiş ülkelerde brüt yüzde 20 civarında bulunan oran uygulanmalıdır” dedi.

E-TEKLİF VE ELEKTRONİK EKSİLTME

Kamu İhale Kurumu Grup Başkanı Çiğdem Gökçe, elektronik kamu alımları platformu (EKAP), e-teklif sunulması ve tekliflerin değerlendirilmesi aşamaları hakkında bilgi verdi. Kamu İhale Kurumu Uzmanı Doğukan Demirci ise e-ihale sürecinde uygulanan elektronik eksiltme konusu hakkında sunum yaptı. Demirci, elektronik eksiltmenin bir ihale usulü olmadığının altını çizerek tamamlayıcı bir araç olduğunu söyledi. Elektronik eksiltmenin, açık ihale ve belli istekliler arasında ihale usullerinde uygulandığını belirten Doğukan Demirci, eksiltmede tur sayısının beşi geçemeyeceğini de söyledi.

2 OCAK 2019 YENİ MİLAT

İTO Sağlık Hizmetleri Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Mustafa Cantürk, yapılan mevzuat değişiklikleri ile e-ihalenin kapsamının genişlediğine dikkat çekti. Cantürk, e-ihalelerin, 2 Ocak 2019 tarihinden itibaren taban ve tavan ücreti sınırı olmaksızın yapılacak olmasından ülke ekonomisini olumlu etkileyeceğini de söyledi. İTO Meclis Başkan Yardımcısı Veysi Cengiz Balçık, 2 Ocak 2019’da başlayacak yeni dönemde, Kamu İhale Kanunu’na göre yapılan yıllık 90 bin ihalenin yüzde 90’ının elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti.