Birleşme ve devralmalarda işlem hacmi 6 yılın zirvesinde

Türkiye’deki birleşme ve devralmaların işlem hacmi geçen yıl 30.1 milyar liraya ulaştı. Bu rakam son 6 yılın en yüksek değeri.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe
AA + -

Türkiye’deki birleşme ve devralmaların işlem hacmi, geçen yıl 30.1 milyar liraya ulaşırken, bu rakam son 6 yılın en yüksek değeri oldu. Geçen yılın son 5 ayında yaşanan olumsuz ekonomik gelişmelerin, Türk firmaları arasındaki işleme ve yabancı sermayenin Türkiye ekonomisine ilgisine etkisi ise sınırlı oldu. Rekabet Kurumu tarafından geçen yıl toplam 223 birleşme ve devralma dosyası tamamlanırken, bu rakam son 6 yılın ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Söz konusu işlemlerin 85’i Türkiye adresli olurken, 38 işlemde tüm taraflar Türk, 3 işlemde tüm taraflar yabancı, 44 işlemde ise işlem tarafları Türk ve yabancı şirketlerden oluştu.

İLK SIRADA İTALYA

Rekabet Kurumu’ndaki ‘2018 Yılı Birleşme ve Devralma Görünüm Raporu’ bilgilendirme toplantısında konuşan Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, işlem bazında ilk sırada İtalya kökenli yatırımcıların işlemlerinin yer aldığını bildirdi. Torlak, bu ülkeyi Almanya, Hollanda, İsviçre ve Lüksemburg’un izlediğini dile getirdi.

EN ÇOK İŞLEM ELEKTRİKTE

İşlem hacmi bakımından ise ilk sırayı Danimarka ve Çin kökenli yatırımcıların aldığına dikkat çeken Torlak, yaşanan kur dalgalanmalarının etkisiyle yabancı sermayenin toplam işlem hacmindeki payının yüzde 67.7’den yüzde 50’ye gerilediğini kaydetti.

Torlak, Türkiye’de gerçekleştirilen işlemlerde, özelleştirme hariç, en çok işlemin elektrik, gaz, buhar ve havalandırma sistemi üretim ve dağıtımı alanında yapıldığını bildirdi.