Mukaddes emanetlere 5 asırlık vefa

Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi ile İstanbul’a getirilen Mukaddes Emanetler, beş asırdır İstanbul’da. Türkiye, bu emanetlere olan vefa duygusunu yeni bir proje ile gösteriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe
AA + -

HABER: SÜMEYRA YARIŞ TOPAL

Hazret-İ Muhammed (s.a.v) ve ashabına ait olan değerli eşyalar, Yavuz Sultan Selim’in Mısır fethi ile İstanbul’a getirildi. Mukaddes Emanetler’in İstanbul’a getirilişinin 500. yılında İstanbul’da bir saygı duruşu gerçekleşti: Mukaddes Emanetler Hizmetinde Beş Asır Projesi.

BELGESEL HAZIRLANDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Önder İş Dünyası Sanayici İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde yürütülen projenin kapanış programı geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Program kapsamında İstanbul Ticaret Odası’nın da destekçilerinden olduğu bir belgesel gösterimi yapıldı.

BEŞ YIL SÜRECEK

Proje çerçevesinde yılın farklı zamanlarında iki ayrı panel ve bir sergi düzenlendi. İslam ekonomisi ve iş ahlakı konulu panellerin yanı sıra kutsal beldelerin resim ve fotoğraflarından oluşan bir sergi de konunun ilgilileriyle buluştu. Projenin beş yıl sürmesi öngörülürken, program kapsamında anlatılanlardan da bir film yapılması planlanıyor. Bu yıl ilk ayağı gerçekleştirilen proje sonunda gösterilen belgeselde panellerden kesitler de sunuldu.

YEDİ FARKLI ŞEHİR

Mukaddes Emanetler Hizmetinde Beş Asır projesi kapsamında Mukaddes Şehirler isimli bir sergi de düzenlendi. Bağdat, Şam, Kahire, İstanbul, Mekke, Medine ve Kudüs’ün eski zamanlarına ait resimler ziyaretçilerle buluştu.