Ekonomiye dört koldan destek

Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan desteği, 5 puana çıkartılacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ocak 2019 Çarşamba
AA + -

Halkbank, esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yaklaşık 350 bin esnafa, 22 milyar liralık kredi kullandıracak.

Ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlar, kredi kartı borçlarını Ziraat Bankası’ndan alacakları krediyle kapatacak.

Yeni yılın ilk haftasında reel sektöre birçok alanda destek açıklayan hükümetin 2019 müjdeleri devam ediyor. Açıklanan destekler bu kez tüketiciyi de kapsıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanayici, esnaf, çiftçi ve dar gelirliye can suyu olacak desteklerin müjdesini verdi. Erdoğan’ın, partisinin grup toplantısında açıkladığı başlıklar şöyle:

ESNAFA YATIRIM KREDİSİ

Halkbank, esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa, 22 milyar liralık kredi kullandıracak.

İŞVERENE PRİM TEŞVİKİ

Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan desteği, 5 puana çıkartılacak. 500’ün altında sigortalı çalıştıran yerler için ise 5 puan uygulaması devam edecek.

TARIMSAL DESTEKLER

Ocak ayında ödenecek tarımsal desteklemelere göre fark ödemesi buğday, mısır ve çeltikte 550 milyon lira, buzağı desteği ödemeleri 525 milyon lira, çiğ süt desteği ödemeleri 340 milyon lira, yem bitkileri desteği 268 milyon 600 bin lira, sertifikalı tohum kullanım desteği 100 milyon lira, çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği 84 milyon 500 bin lira, diğer desteklemeler 167 milyon 200 bin lira olacak. 

60 AY VADELİ KREDİ

Ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlar, hangi bankaya ait olursa olsun kredi kartı borçlarını, Ziraat Bankası’ndan alacağı krediyle kapatacak. 24 aya ya da 60 aya kadar vade ile aylık gelirine uygun şekilde borcunu ödeyecek.

80 TL’Yİ DEVLET ÖDEYECEK

Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovat/saate kadar elektrik tüketimlerini devlet üstlenecek. Böylece yaklaşık 2.5 milyonun üzerindeki hanede, her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak.

40 bin işletmeye 20 milyar liralık yeni ‘nefes’

20 milyar liralık KOBİ Değer Kredisi’ne göre, imalat ve ihracatçılara 1 milyon lira, diğer sektörlere 500 bin lira kredi verilecek. 6 ay geri ödemesiz kredi için faiz oranı yüzde 1.54 olacak.

40 bin işletmenin faydalanacağı yeni KOBİ Değer Kredisi’ni açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Paket ile imalat ve ihracat sektöründeki işletmelere 1 milyon TL, diğer ticaret ve hizmet sektörlerindeki firmalara 500 bin TL’lik kredi verilecek. 6 ay anapara ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve aylık 1.54 faiz oranı ile bu kredi katılımcı bankalarımız tarafından kullandırılacak. 20 milyar TL’lik paketin KOBİ’lerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

13 BANKA

Albayrak, KOBİ alacak sigortasının hemen ardından yine KOBİ’lere 13 bankanın inisiyatifiyle gerçekleştirilecek KOBİ Değer Kredisi’nin tanıtımı için bir araya gelindiğini kaydetti.

Bakan Albayrak, KOBİ Değer Kredisi’nin detayları hakkında şunları söyledi: “Bugün tanıtımı yapılan kredi paketi ile birlikte, başta imalatçı ve ihracatçılar olmak üzere tüm sektörlerden, yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan mikro ve küçük ölçekli KOBİ’lere yönelik uygun şartlarda finansman desteği başlatıyoruz. Kredi ile KOBİ’lerimizin işletme sermayesi finansmanına erişiminin kolaylaştırılması, mali yapılarıyla beraber üretim, istihdam, ticaret, ihracat imkan ve kabiliyetinin güçlendirilmesini amaçlıyoruz. Reel ve özel sektör yaşayacak ki, güçlü ve sağlam temel üzerine işini inşa edecek ki bankacılık sektörü de bu güçlü temel üzerine daha da güçlü yükselebilsin.”

İŞTE KOBİ DEĞER KREDİSİ PAKETİNİ İMZALAYAN BANKALAR

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın
Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku
Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş
QNB Finansbank Üst Yöneticisi Temel Güzeloğlu
Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze
Türk Ekonomi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz
Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan
Vakıflar Bankası Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan
Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil
Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş
Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Gökhan Erün
Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Metin Özdemir

BEREKETİ ÜRETİME DE YANSIYACAK

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiye yönelik açıkladığı tedbirler için “Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının özeti; tüketiciye nefes, işletmeye kaynak, istihdama destektir” dedi. Avdagiç, şunları söyledi: “Kredi kartı borcuna taksit tüketiciye nefes, 22 milyar lira kredi 350 bin işletmeye ciddi bir kaynak, SGK prim desteği istihdama güç, bunların hepsi ise 2019’a ekonomide güçlü bir başlangıç demektir. Biriken kredi kartı borcunu taksitlendiren tüketicinin büyük bir moral bulmasının yanı sıra bunun bereketi üretime de yansıyacak, piyasalar hareketlenecektir. İş dünyası olarak önce sosyal sebeple sonra ekonomiyi hızlandıracak olması yönüyle tüketicinin alım gücünü artıracak her türlü tedbirin yanındayız. Çünkü tüketim olmadan ne üretimimiz olur, ne de moralimiz. Bu bütüncül paket için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekonomi yönetimine teşekkür ediyoruz.”

EN ‘DEĞERLİ’ DESTEK’

Başkan Avdagiç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni kredi imkanıyla ilgili olarak da “Bu paket kapsamında imalatçı ve üretici KOBİ’ler ayrıcalıklı muamele görüyor. Reel sektörün kaynak bakımından rahatlatılması ve teminatsız finansman, en ‘değerli’ destek” dedi. Avdagiç, KOBİ Değer Kredisi’nin özellikle imalatçı ve ihracatçı için maliyet ve üretim desteği anlamı taşıdığını söyledi.

Avdagiç, “KOBİ Değer Kredisi, üretim tezgahlarının işlemesi ve ihracatın topyekün bir hamleye dönüşmesi bakımından önemli. Kredi tutarı da tatmin edici. Bir imalatçı KOBİ, 1 milyon lira kredi alabiliyor. Bununla makinalarını yenileyebilir, hammadde alabilir, stoklarını tamamlayabilir” dedi.

Avdagiç, şunları söyledi: “Kredi ile kaynağa erişimde en büyük sorun olan teminat engeli aşılmış oluyor. Hem ihracatçı hem de üretici KOBİ’lere özel önem verilerek, ihracatımızın yeni bir raya oturması sağlanacak. İhracat ve üretimimiz tabana inerek KOBİ’lere yaygınlaşacak. Hükümetin son dönemde aldığı tedbirler ve KOBİ Değer Kredisi, ‘bankacılık kesimi, özel sektör ve halkımızla birlikte’ yeni ihracat seferberliğine, her hal ve şartta üretim kapasitesine sahip olmaya kapı aralamıştır. İTO olarak 432 bin tüccarı temsil eden Meclisimizde konuştuğumuz konuların ele alındığını ve karşılık bulduğunu görmek, bizim için son derece güven verici. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak başta olmak üzere ekonomi yönetimine teşekkür ediyoruz.”