Gayrimenkulün cazip projeleri gurbetçiyle buluştu

Düsseldorf’da düzenlenen Evim Türkiye Emlak ve Gayrimenkul Fuarı’na 72 firma katıldı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Avrupa’nın dört bir yanından gurbetçiler, İstanbul ve Türkiye’deki cazip projeleri görmek için buraya geliyor” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Şubat 2019 Cuma
AA + -

Almanya’nın Düsseldorf kentinde ‘Evim Türkiye Emlak ve Gayrimenkul Fuarı’ kapılarını ziyaretçilere açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle Düsseldorf Fuar Merkezi’nde açılan fuara 72 firma katıldı.

5 YILDA 6.5 MİLYON KONUT SATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatma Varank, burada yaptığı konuşmada, gayrimenkul sektörünün 2018’in üçüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2.3 büyüdüğünü söyledi. Varank, 5 yılda satılan konut sayısı da 6.5 milyonu buldu. Sektörün milli gelir içindeki payı yüzde 5 ila 6 düzeyinde olmakla birlikte, etkilediği sektörlerle birlikte bu oran yüzde 30’ları buluyor. İki milyon kişi de bu sektörde istihdam ediliyor” diye konuştu.

Varank, “İnşaat alanında dünya ikincisi olan Türkiye, inşaat sektöründe bir dünya markası haline geldi. Türk şirketleri bir çok kıtada, bir çok ülkede önemli projelere imza atıyor” dedi.

123 ÜLKEDE 9 BİN 600 PROJE ÜSTLENİLDİ

Varank, bugüne kadar 123 ülkede üstlenilen 9 bin 600 projenin toplam tutarının 380 milyar doları bulduğunu kaydetti. Varank, şöyle devam etti: “İnşaat sektörünün en büyük temsilcilerinden TOKİ, Emlak Konut ve özel sektörümüz ile geleceğimizi inşa ediyoruz. Emlak Konut bugüne kadar ürettiği toplamda 139 proje, 138 bin bağımsız bölüm, okullar, kreşler, sağlık tesisleri ve ibadethanelerle 66 yıldır planlı ve örnek şehircilik anlayışıyla halkımızı ev sahibi yapmaya devam ediyor. TOKİ afet ve yoksullukla mücadele eden Afrika ve Orta Doğu coğrafyalarında bile büyük bir misyonu hayata geçiriyor. Bilgi ve proje finansman modelini dünyayla paylaşmaya devam ediyor.”

GURBETÇİLER EN KÂRLI YATIRIMI YAPACAK

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise Avrupa’da yaşayan Türklerin, en kârlı yatırımlarını bu yıl ana vatanlarında yapacaklarını söyledi. Avdagiç, “Üç gün boyunca Düsseldorf’a gelen gurbetçi vatandaşlarımız, cazip gayrimenkul projelerini inceleyip ‘Evim Türkiye’de, en güzel yatırımım memleketimde’ diyecekler. Fuar Türkiye’de bir gayrimenkul yatırımı yaparak, yatırımcı Türk vatandaşı olmak isteyenler için de önemli bir fırsat” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ PROJELERİ GÖRMEK İÇİN GELİYORLAR

Bu fuarın Türkiye’de sahip olmayı hayal ettikleri ve istedikleri özellikteki evi, en uygun şartlarda alma imkanı sunduğunu ifade eden Avdagiç, “Sadece Almanya’daki Türkler değil, Avrupa’nın dört bir yanından gurbetçiler, İstanbul ve Türkiye’deki cazip projeleri görmek için buraya geliyor. Almanya’da yaşayan Türkler, ülkelerine her yıl 800 milyon Euro’nun üzerinde para gönderiyor. Almanya’daki gurbetçiler nüfus olarak da ekonomik olarak da bir güç. Türkiye’den alacakları bir gayrimenkul onların ana vatanlarıyla bağını da güçlendirecek” diye konuştu.

YOĞUN KATILIM

Fuarın açılışına ayrıca İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ile sanat ve spor dünyasından tanınmış isimler katıldı.