İstanbul, dev fonlar için Paris ve Londra ile yarışta

650 milyar Euro’yu temsil eden, dünyanın en büyük 100 gayrimenkul kurumsal yatırım fonunun 40’ına ev sahipliği yapan MIPIM Fuarı’nda, 100’e yakın ülke ve şehir, gayrimenkulün tüm alanlarında en yeni projeleri ile boy gösterdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Mart 2019 Salı
AA + -

4.6 trilyon Euro değerindeki varlıkları yöneten dünyanın en büyük 100 yatırım fonu yöneticisinin 80’ini de ağırlayan MIPIM’e İstanbul Çadırı ile katılan İTO ve firmalar, ‘nitelikli yatırım çekme yarışında biz de varız’ mesajı verdi.

MIPIM’de İstanbul’un rakipleri ise Paris, Londra ve Moskova olarak sıralandı. İTO Başkanı Avdagiç, “MIPIM’den ‘İstanbul’ geçti… İstanbul Çadırı bu yıl da Londra ve Paris çadırlarının arasında. Londra ve Paris’in orta yeri İstanbul’dur” dedi. ­

MIPIM Fuarı’nın açılışına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ve İTO Meclis Üyeleri katıldı. 

HABER: DOĞAN ERDOĞAN/CANNES

İstanbul, dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı MIPIM 2019’da, dünyanın dev gayrimenkul fonlarına rakiplerinden açık ara, potansiyelini sergiledi. Trilyonlarca Euro büyüklüğündeki yatırım fonu temsilcilerinin karşısına İstanbul Ticaret Odası (İTO) şemsiyesi altında çıkan İstanbul gayrimenkul projelerinin rakibi ise Paris, Londra ve Moskova projeleri oldu. Fransız Rivierası’nın popüler şehri Cannes’da 12-15 Mart’ta düzenlenen MIPIM Fuarı’na katılan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “MIPIM’den ‘İstanbul’ geçti… İstanbul Çadırı MIPIM’de bu yıl da Londra ve Paris çadırlarının arasında. Londra ve Paris’in orta yeri İstanbul’dur” dedi.

FONLARIN ARADIKLARI NİTELİKLER

MIPIM Fuarı’nda bireysel alıcılar yerine kurumsal fonlar ile buluştuklarını anlatan Avdagiç, şöyle devam etti: “Türkiye’de geçen yıl bireysel yabancıya konut satışı yüzde 80 arttı. Şimdi bu bireysel satış rüzgarının arkasına kurumsal fon yatırımcılarını da dahil edersek, gayrimenkul firmalarımızın iç piyasada daralma yaşadığı böyle bir dönemde hem sektör rahatlayacak hem de ilgili 200’e yakın alt sektör hareketlenecektir.” Avdagiç, fon yatırımcılarının projelerde aradıkları 3 önemli unsuru da şöyle sıraladı:

  1. İstikrarlı ve sürdürülebilir gelir sunuyor mu?
  2. Proje insanlara kaliteli bir yaşam imkanı veriyor mu?
  3. Proje çevreye duyarlı mı? (Kişi başına yeşil alan standardı ve karbon ayak izi hassasiyeti)

İSTANBUL ÇADIRI’NDA GÜÇ BİRLİĞİ

İstanbul Çadırı’nın dinamik atmosferinde stant bazında yer alarak, projelerini paylaşan 10 firma ve kurum şunlar: Emlak Konut GYO AŞ, Gülan Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ, I CAN BUY Uluslararası Gayrimenkul Yatırım AŞ, IGA-İstanbul Havalimanı, İstanbul İmar İnşaat AŞ, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Kalyon İnşaat ve San. Tic. AŞ, Oral Mimarlık Gayrimenkul Paz. İnş. Taah. Proj. Dek. AŞ, Rem Mimarlık Dek. Rest. Proje ve Taah. Hizmetleri Ltd. Şti., Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği. Ayrıca 11 firma da ikili görüşme platformunda yer aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ve İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Cannes’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

3 GÜNDE 1 MİLYON KARTVİZİT EL DEĞİŞTİRİYOR

Fransa’nın Cannes kentinde ‘Geleceği Etkilemek’ temasıyla düzenlenen MIPIM Fuarı’nın açılışına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “3 günlük fuar ziyaretleri çerçevesinde 1 milyon kartvizit el değiştiriyor. Bu birliktelik hem sektörümüz hem de sektörümüzün geleceği adına çok önemli” dedi.

Türk müteahhitliği ile her zaman övündüklerinin altını çizen Kurum, şunları söyledi: “Müteahhitlik hizmetlerinde Çin’den sonra ikinci sıradayız. Yurtdışında devam eden taahhüdümüz 11 milyar dolara yakın.
36 ülkede yatırım yapıyoruz. 1972’den bugüne kadar da yurtdışında 367 milyar dolarlık yatırımımız oldu. Ülkemizde 440 bin müteahhit var. Birçok teknik personelimiz kendini yurt dışında temsil edebilir ve orada proje çizebilir hale geldi. Yurtdışında iş yapmak, bu fuarlara katılmak, mimarlarımızın, mühendislerimizin yurtdışında faaliyetlerde bulunması çok önem arz ediyor. 250-300 sektörü ilgilendiren inşaat sektörünün 2019’un ikinci yarısından sonra daha iyi seviyelere geleceğini tahmin ediyoruz.” Kurum, Türkiye’de inşaat sektörünün 6 milyon kişiye istihdam sağladığını ifade etti.

Yabancıya mülk edinmeyle ilgili düzenleme yaptıklarını anımsatan Kurum, “Bugüne kadar vatandaşlık edinme suretiyle bir milyar 164 milyon liralık gayrimenkul satıldı.
Bu da sektörümüz adına önemli bir gelişme. Gayrimenkul satışını iyi yönetebilmek adına Tapu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı ile koordine halinde 12 ülkede ofis açıyoruz” dedi.

GAYRİMENKUL İLE ÇEKİLEN YATIRIMLAR ARTIYOR

MIPIM Fuarı’na katılan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye’nin son 16 yılda 209 milyar dolar yatırım çektiğini, bunun da yaklaşık 55 milyar dolarının gayrimenkul ve ilgili sektörlerden geldiğini söyledi. Ermut, “İnşaat sektörü ekonomide ne kadar önemliyse gayrimenkul yatırımları da doğrudan yatırımlarda ciddi bir yer tutuyor. Son 3 senedir dünyada yatırımlar azalırken, gayrimenkul ile çekilen yatırımlar artıyor” dedi.

RAKAMLARLA MIPIM 2019

  • 5 bin 400 yatırımcı (650 milyar Euro’yu temsil eden, dünyanın en büyük 100 gayrimenkul kurumsal yatırım fonunun 40’ı dahil)
  • 26 bin 500 profesyonel yönetici (4.6 trilyon Euro’luk varlıkları yöneten en büyük 100 yatırım fonu yöneticisinin 80’i dahil)
  • İstanbul Çadırı alanı 685 metrekare (22 firma katıldı)
  • Türkiye’den fuara 210 firma katıldı.

İlgili haberler

Sistem tarafından bu haberle ilişkili bulunan diğer haberler…