Statlar kapalı gişe

Ligin sonu yaklaşırken, tribünlerdeki taraftar sayısı da artıyor. Süper Lig’de son 8 haftaya girilirken, şampiyonluk yarışı da kümede kalma savaşı da kızıştı. Bu sezon birçok takımın birbirinden puan almasıyla ligdeki heyecan da arttı. Ortalama seyirci sayısının 15 bine yaklaştığı Süper Lig’de statlar adeta kapalı gişe.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Süper Lig son yılların en heyecanlı finaline doğru yaklaşıyor. Taraftar sayısı bakımından birçok kulübün önünde olan takımların ateş hattında bulunması ve şampiyonluk yarışının son 8 haftaya girilirken kızışması tribünleri de hareketlendirdi. Erzurum’dan Sivas’a kadar Türkiye’nin birçok yerinde Süper Lig maçları adeta izlenme rekoru kırıyor. Bugün Anadolu takımlarının bile ortalama 250 bin lira ciro yaptığı maçlar oynanırken, 4 büyük takımın maçları ise adeta kapalı gişe. Yılsonunda seyirci ortalamasının 15 bini bulması beklenirken, yeni dönemde gözler Süper Lig’e çıkacak takımlara çevrildi.

ÖNE ÇIKAN TAKIMLAR

Geçtiğimiz sezon 400 milyon liradan fazla gelir elde eden Süper Lig takımları, bu sezon geliri de artırıyor. Bunda da ligdeki yarışın kızışması etkili oluyor. Sadece şampiyonluk değil, kümede kalma mücadelesi, Avrupa kupalarına katılma maçları ve ligde üst sıralara tırmanmak isteyen kulüplerin sayısının fazla olması tribüne de daha fazla seyirci çekiyor. Takımların bu sezon ortalama maç gelirlerinin önemli ölçüde arttığı dile getiriliyor. En çok taraftar çeken takımların başında ise 4 büyük takımın dışında Göztepe, Erzurumspor, Ankaragücü, Bursaspor, Sivasspor, Kayserispor gibi takımlar geliyor. Kulüplerin önümüzdeki sezon daha fazla taraftar çekebileceği belirtiliyor.

FUTBOL KÜLTÜRÜ

Süper Lig’e olan ilginin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi halinde Avrupa’nın en çok izlenen ilk 6 ligi arasına girebileceğimizi belirten uzmanlar, şöyle konuştu: “Eskiden sadece 4 büyüklerin maçlarında bilet satılırdı. Bunun dışında bazı şehirlerin takımları da tribünleri doldururdu. Ancak bugün şehirlerde bir futbol kültürü gelişmeye başladı. Bunun örneklerini birçok ilde görebiliyoruz. İller bir bütün olarak futbola destek veriyor. Sponsoru, işadamı, futbolcusu, taraftarı ile bir bütün olarak hareket ediyorlar. Bu da takımların maçlarına olan ilgiyi artırıyor. Binlerce futbolsever hafta sonunu maçlarda geçiriyor. Bu durum sadece Süper Lig özelinde değil, 1’inci ligde de söz konusu. Eskişehir, Gazişehir, Boluspor, Denizlispor gibi takımların maçları adeta kapalı gişe oynanıyor. Önümüzdeki dönem bu tür maçların artacağını öngörüyoruz. Futbol Türkiye’nin dört bir yanına yayılıyor.”

ESKİŞEHİR, ANTALYA VE KONYA’YA MİLLİ MAÇ ETKİSİ

Son dönemde Anadolu illerinde oynanan Milli Takım maçları da adeta kapalı gişe. Burada öne çıkan illerin başında ise Eskişehir, Antalya ve Konya geliyor. Yeni statlarıyla tribünleri dolduran bu illerde şehir ekonomisi de canlanıyor. Bunun son örneğinin Eskişehir’de yaşandığını belirten yetkililer, şunları söyledi: “Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın 25 Mart’ta Moldova ile Eskişehir’de yaptığı 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu ikinci maçı dolayısıyla 22-26 Mart’ta kentteki otellerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. Parkları, müzeleri ve turistik alanlarıyla son dönemlerde turizmin gözde kentlerinden Eskişehir, futbol takımı Eskişehirspor ve taraftarıyla bir futbol şehri olma özelliğiyle de dikkati çekti. Birçok maça ev sahipliği yapan kente binlerce taraftar geldi.”