Yerli tedarikçi ‘savunmaya’ hazır

Küçük sanayi işletmeleri, İTO’nun ‘Tedarikçi Günleri’nde büyük firmalarla B2B masasına oturuyor. İşlerinin önemli kısmını yerli firmalara yaptıran ASELSAN ve HAVELSAN, aynı platformda tedarikçi adaylarını belirledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Nisan 2019 Salı
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

İstanbul Ticaret Odası Yan Sanayi Borsası (YSB), ‘Tedarikçi Günleri’ organizasyonlarıyla yerli ve yabancı büyük firmalarla, yan sanayi firmalarını satın alma masasında buluşturuyor. İTO’nun organizasyonunda küçük ve orta boy işletmelerle B2B masasına oturan büyük firmaların yetkilileri, yeni işbirliklerinin ve satın almaların ilk adımını atıyor.

İTO’nun Yan Sanayi Borsası üyeleri geçen hafta da ASELSAN VE HAVELSAN’ın yetkilileri ile görüşme imkanı buldu.

İTO’nun Eminönü’ndeki merkez binasında düzenlenen B2B etkinliğinden önce tanıtım sunumları yapıldı.

2 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ

ASELSAN Uzman Mühendisi Merve Seçen, Türkiye’nin en büyük 20. firması olarak 3 bin 800 Ar-Ge çalışanı ile 41 ilde faaliyette olduklarını söyledi.

Bu yıl satış hedeflerinin 2 milyar dolar olduğunu belirten Seçen, ürün satışlarının yüzde 80’ini Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yaparken, yüzde 20’lik kısmı da ihraç ettiklerini kaydetti.

Sanayi ve ticaret odalarıyla sürekli temas halinde bulunmaya özen gösterdiklerini anlatan Seçen, yeni tedarikçi olabilecek KOBİ’leri belirlemeye çalıştıklarını ifade etti. Seçen ayrıca, kendi tesislerinde artık ihtiyaç kalmayan makinaları ve eşyaları cüzi bir ücretle, kullanabilecek başka firmalara verdiklerini belirterek, üretim imkânlarının yaygınlaştırıldığını söyledi.

TEKNOLOJİK ÇÖZÜM

HAVELSAN İş Ekosistemi Müdürü Yavuz Ekinci ise yaptığı sunumda, komuta kontrol savunma teknolojileri, eğitim ve simülasyon teknolojileri, siber güvenlik çözümleri için çalıştıklarını kaydetti.

Milli savunma için teknolojik ürünler geliştirmenin yanı sıra, birçok ülkeye ihracat da yaptıklarını vurgulayan Ekinci, bazı ürünlerin ve parçaların temini için yan sanayi firmalarından tedarik yoluna gittiklerini söyledi. Ekinci, firmaların ihtiyaçları için uygun faiz ile kredi sunmak için üç bankayla anlaşma yaptıklarını belirtti.

Programda, Kuzey Marmara şehirlerinde savunma ve havacılık ürünleri üreten sanayi firmalarını çatısı altında bir araya getiren SAHA İstanbul Savunma ve Havacılık Kümelenmesi’nin de sunumu yapıldı. SAHA İstanbul Genel Sekreter Yardımcısı Murad Çakır, sunumları takip eden firma temsilcilerini, bu kümelenmenin tecrübesinden ve sağladığı avantajlardan faydalanmaya davet etti.

300 FİRMA KATILDI

Programda, sunumların ardından ikili görüşmelere geçildi. Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç’ın da yer aldığı görüşmelerde ASELSAN ve HAVELSAN yetkilileri, iki gün içinde yaklaşık 300 firmanın temsilcileriyle bir araya geldi. B2B programında ağırlıklı olarak sanayici ve yazılımcı firmalar savunma sektöründe kullanılabilecek ürünlerini, yeni iş ve projelerini, iş yapma kapasitelerini paylaşma imkanı buldu.