Girişimcilikte batmaktan korkmayın!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ev sahipliğinde düzenlenen programda, yatırım almış BTM girişimcileriyle bir araya geldi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 14 Haziran 2019 Cuma
AA + -

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ev sahipliğinde düzenlenen programda, yatırım almış BTM girişimcileriyle bir araya geldi. Avdagiç, Türkiye gibi genç bir nesile sahip ve girişimcilik potansiyeli yüksek olan bir ülkeden çok daha fazla girişimci çıkması gerektiğini söyledi. Avdagiç, İTO ve BTM olarak yenilikçi iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençlere bu imkanı sunmanın kendileri için son derece önemli olduğunu vurguladı.

Girişimcilere asla pes etmemeleri gerektiği mesajını veren Avdagiç, sözlerine şöyle devam etti: “Son zamanlarda Silikon Vadisi’nde gerçekleşen sohbetlerde kişilerin kaç girişim batırdıkları konuşuluyor. Girişimciler kaç girişimde başarısızlık yaşamışlarsa, bu başarısızlıklar onların omuzlarında girişimcilik anlamında çok kıymetli bir rütbe haline geliyor ve artı bir değer olarak dikkate alınıyor. Girişimciler yeni denemelerinde önceki başarısızlıkları sebebiyle somut çıktılar alıp, başarıya ulaşabiliyorlar. İstatistiklere göre, çok büyük başarıya ulaşan girişimciler mutlaka daha önce başarısızlığı yaşamış oluyorlar.”

HEDEF UNICORN

Bundan iki yıl önce Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaşması ve girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurdukları Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin çalışmalarına dikkati çeken Şekib Avdagiç, ilerleyen günlerde başlatacakları “BTM 1000” projesi ile startup’lara daha fazla yatırım yapılmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Türkiye’den çıkacak ilk unicorn’ların adresi olmayı amaçladıklarını yineleyen Avdagiç, “BTM 1000 projesi ile yalnızca girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmayacağız. Aynı zamanda 1000 startup’ın da şirketleşmesinin yolunu açarak, Türk ekonomisinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağız” dedi.