Türk yayıncılığının Tiflis gururu

Tiflis Uluslararası Kitap Fuarı, Gürcistan Eğitim Bakanlığı ile Tiflis Belediyesi’nin iş birliğinde bu yıl 21’inci kez Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te organize edildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe
AA + -

Tiflis Uluslararası Kitap Fuarı, Gürcistan Eğitim Bakanlığı ile Tiflis Belediyesi’nin iş birliğinde bu yıl 21’inci kez Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te organize edildi. Çeşitli ülkelerden 70’e yakın yayınevi ve kurumun katıldığı fuar, 30 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında düzenlendi.

TÖRENLE TESLİM EDİLDİ

Fuarı’nın son gününde resmi kapanış etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Türkiye’ye 22. Tiflis Uluslararası Kitap Fuarı’nın onur konuğu statüsü verildi. Expo Georgia Fuar Merkezi’ndeki kapanış törenine; Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Türkiye Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Gürcistan’ın Kitap Yayıncıları ve Kitapçıları Birliği Başkanı Gvantsa Jovaba ve Finlandiyalı yetkililer katıldı.

Türkiye’ye verilen 22. Tiflis Uluslararası Kitap Fuarı’nın onur konuğu statüsü belgesini, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay teslim aldı.

FİNLANDİYA’YA TEŞEKKÜR

Törende konuşan Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Türkiye ile Gürcistan’ın sınır komşusu ülkeler olmasına rağmen iki ülke insanının da birbirlerinin edebiyatını henüz tam bilmediklerini belirtti. Gürcistan’ın Kitap Yayıncıları ve Kitapçıları Birliği Başkanı Gvantsa Jovaba ise fuarın bu yılki onur konuğu Finlandiya’ya teşekkür etti. Jovaba, Tiflis Kitap Fuarı tarihinde ilk kez onur konuğu statüsünün devir teslim törenini yaptıklarını belirterek, “Hepimiz biliyoruz ki 2020’de düzenlenecek fuarın onur konuğu ülkesi Türkiye olacak” dedi.

DÜNYADA ALTINCIYIZ

İTO Başkan Yardımcısı Kuralay da yayıncılık alanında Türkiye’nin başarılı bir ülke olduğunu söyledi. Kuralay, “Türkiye, yayıncılık alanındaki faaliyetler açısından dünyada altıncı sırada yer alıyor. Biz gelecek sene fuarın düzenlenmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye bu fuarda onur konuğu olmak için ciddi hazırlıklar yapacak” dedi. Törenin ardından, Gvantsa Jovaba ve Finlandiya temsilcileri, Türk heyetine 22. Tiflis Uluslararası Kitap Fuarı’nın onur konuğu ülkesi belgesini teslim etti.

EDEBİYATIMIZI ÖNCE KOMŞULARIMIZ TANIMALI

Türkiye’nin 22. Tiflis Uluslararası Kitap Fuarı’nın onur konuğu olmasını değerlendiren İstanbul Ticaret Odası 32 No’lu Basım-Yayın Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve Türkiye Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı Münür Üstün, yaklaşık beş yıldır fuara geldiğini hatırlattı.

Üstün, Türkiye’nin daha önce Almanya, İngiltere gibi dünyanın birçok ülkesinde kitap fuarlarının onur konuğu olduğunu belirterek, “Türkiye, önümüzdeki yıl Tiflis Uluslararası Kitap Fuarı’nın onur konuğu olacak” dedi.

Komşu ülkelerde Türk edebiyatının tanıtılmasına önem verdiklerini vurgulayan Üstün, “Komşularımız bizim için çok önemli. Önce can sonra canan deyip önümüzdeki yıl Gürcistan’ın konuğu olacağız” diye konuştu.