Göbeklitepe’yi günde 5 bin kişi gezdi

‘Tarihin sıfır noktası’ olarak kabul edilen ve geçen yıl UNESCO listesine alınan Göbeklitepe’yi, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla günlük yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe
AA + -

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’ye, bayram tatili dolayısıyla ziyaretçiler akın etti. 2019’un ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesi, Şanlıurfa ve ören yerine ilgiyi artırırken, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla günlük yaklaşık 5 bin kişi tarihi ören yerini ziyaret etti.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden kente gelen ziyaretçiler, Göbeklitepe’de Neolitik döneme ait, yabani hayvan figürlü ‘T’ biçimli dikili taşları ve tapınak kalıntılarını görme fırsatı buldu. Burada fotoğraf çektirip, sosyal medyada paylaşan ziyaretçiler, ören yerinin tarihi hakkında bilgi edindi.

Yetkililer, yaşanan yoğunluk nedeniyle otoparkta yer kalmamasından dolayı, ziyaretçilerin araçlarını yaklaşık 2 kilometre mesafede park etmelerine olanak sağladı. Yerli ve yabancı turistler buradan ring araçlarla ücretsiz olarak taşınırken, bu durum konukların rahatlamasını sağladı.

Bayram tatili kapsamında Şanlıurfa’ya gelen ziyaretçilerin bazıları, Göbeklitepe’yi daha önce gazetelerde okuyup televizyondan izlediğini söylüyor. Ziyaretçiler, “Göbeklitepe gerçekten tarihi olarak çok önemli. Sadece televizyonda izlemek veya okumanın yeterli olmadığını düşündük ve ziyaret etmeye karar verdik. Gelip gözlerimizle gördük ve çok mutlu olduk. Göbeklitepe çok önemli ve mutlaka yerinde görülmeli. İmkanı olan herkesi Göbeklitepe’yi görmeye davet ediyoruz” diye konuşuyor.