Üç Avrupa ülkesine bedel ekonomiyi yönetecek

İstanbul, 970 milyar TL büyüklüğündeki gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) ile Türkiye ekonomisinin yüzde 31’ini oluşturuyor. Bu da İstanbul ekonomisinin Finlandiya, Mısır, Portekiz, Yunanistan, Katar gibi ülkelerden daha büyük bir ekonomiye sahip olduğu anlamına geliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe
AA + -

23 Haziran Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonrasında görevi devralacak başkan, dev bir ekonomiyi de sırtlanmış olacak. Seçmenin kararı açısından da ekonomi öncelikli sırada yer alırken, BBC Türkçe, İstanbul Ticaret Odası başta olmak üzere Türkiye’deki çeşitli kamu kurumlarının verilerinden derlediği bir haber ile 23 Haziran’daki yerel seçimlerden önce İstanbul ekonomisinin genel bir resmini çizdi.

EKONOMİNİN YÜZDE 31’İ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), en son 2017’de açıkladığı şehirlerin ekonomik büyüklüklerine dair veriye göre İstanbul, 970 milyar TL büyüklüğündeki Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) ile Türkiye ekonomisinin yüzde 31’ini oluşturuyor.
Bu da yine 2017 verilerine göre İstanbul ekonomisinin Finlandiya, Mısır, Portekiz, Yunanistan, Katar gibi ülkelerden daha büyük bir ekonomiye sahip olduğu anlamına geliyor. Aynı verilere göre İstanbul’da kişi başına düşen GSYH 65 bin TL. Türkiye genelinde ise kişi başına düşen GSYH 38.6 bin TL. Bu kıyaslama da İstanbul ekonomisinin büyüklüğünü gösteriyor. Ancak İstanbul’da kişi başına düşen GSYH’nın yıllara göre dolar bazındaki dağılımında 2013 itibariyla düşüş yaşandığı görülüyor.

İHRACATIN YARISI

Ticaret verilerine bakıldığında ise Türkiye’den yapılan ihracatın yarısı İstanbul’dan gerçekleşiyor. İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde ilk 10 sırada yer alan şirketlerin yarısı İstanbul merkezli.

Türkiye ekonomisinin kaptan köşkünde oturan 8 bin 500 yıllık kadim kent İstanbul, 15 milyonu aşan nüfusuyla da adeta 129 ülke demek. Dünya genelinde 201 ülkenin bulunduğu göz önüne alındığında İstanbul; Belçika, Yunanistan, Portekiz, Avusturya, İsviçre, Norveç, Danimarka ve Küba’nın da aralarında bulunduğu 129 ülkeyi geride bırakan bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Megakent, barındırdığı bu nüfusla aynı zamanda 41 ülke nüfusuna da eşdeğer.

KONUT SATIŞINDA EN BÜYÜK PAY İSTANBUL’UN

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı 2019 ilk çeyrek büyüme verilerine göre inşaat sektörü yıllık olarak yüzde 10.9 daraldı. Buna bağlı olarak Türkiye genelinde konut satışlarında nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18.1’lik bir azalış yaşandı. Türkiye’deki konut satışlarında yüzde 18.3 ile en büyük payı alan İstanbul’da nisan ayında satılan konut sayısı ise 7 bin 519 oldu.

AVRUPA İLE YÜKSEK STANDARTLI DEMİR YOLU İÇİN İMZALAR ATILDI

Avrupa ile yüksek standartlı demir yolu bağlantısı sağlayacak Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi, Çerkezköy-Kapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi için imza töreni gerçekleştirildi. Yapımı için Avrupa Birliği’nden (AB) 275 milyon Euro hibe kullanılacak Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı’nın yük taşıma kapasitesi, Çerkezköy-Kapıkule kesiminin yapımıyla önemli oranda artacak. Sözleşme, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in şahitliğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler, Avrupa Birliği Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Bölüm Başkan Yardımcısı Tibor Sztaricskai ile Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu tarafından imzalandı.