Kulüplerden 5 yılda 187 milyon dolar bonservis geliri

Finansal fair play uygulamalarına uyum sağlamaya çalışan Türk futbol kulüplerinin son 5 yılda transfer gelirleri 187 milyon dolar oldu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba
AA + -

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) finansal fair play uygulamalarına uyum sağlamaya çalışan Türk futbol kulüplerinin, son 5 yılda transfer gelirleri 187 milyon dolar oldu. Kulüpler, bu dönemde bonservis dengesinde 102 milyon dolar fazla verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sermaye hesabı tablosundan derlenen bilgilere göre, özellikle UEFA’nın finansal fair play (FFP) uygulamaları nedeniyle transferde son yıllarda daha dikkatli davranan kulüpler, 2016’dan itibaren ‘bonservisli futbolcu transferinde’ artıya geçti.

49 MİLYON DOLAR HARCAMA

Türkiye’deki kulüpler, 2015’te bonservisli futbolcu transferinden
28 milyon dolarlık gelir elde ederken, aynı yıl 49 milyon dolarlık harcama yaptı. Söz konusu tutar 2016’da 26 milyon dolarlık satışa karşılık, 3 milyon dolar alış olarak kayıtlara geçti. Kulüpler, 2017, 2018 ve 2019 Ocak-Nisan döneminde ise sırasıyla 32 milyon dolar, 73 milyon dolar ve 28 milyon dolarlık transfer geliri sağlarken, aynı dönemde toplam 33 milyon dolarlık harcama kaydedildi.

ÖNEMLİ TRANSFERLER

Bu dönemde, Galatasaray’dan Garry Rodrigues, Bafetimbi Gomis, Fenerbahçe’den Josef de Souza, Giuliano ve Fernandao Suudi Arabistan takımlarına transfer oldu.
Beşiktaş’tan Cenk Tosun’un İngiltere’nin Everton kulübüne, Ryan Babel ve Fabricio Ramirez’in aynı ülkenin Fulham kulübüne, Cengiz Ünder’in İtalya’nın Roma kulübüne, Altınordu’dan Çağlar Söyüncü’nün Almanya’nın Freiburg kulübüne transferleri de son 5 yılda dikkati çeken diğer transferler olarak kayıtlara geçti.

AÇIK VERİLEN TEK YIL 2015

Kulüpler, son yıllarda gelir gider dengesinde yaşadıkları olumsuzluklar nedeniyle UEFA’dan çeşitli cezalar aldı. Bu durum kulüplerin Avrupa kupaları gelirlerinden de mahrum kalmalarına yol açtı. Bu nedenle transfer harcamalarında daha dikkatli tercih yapan kulüpler, bonservis dengesi açısından kâr etmeye başladı. Türk spor kulüplerinin, son 5 yılı değerlendirildiğinde açık verilen tek yıl 21 milyon dolar ile 2015 oldu. Bundan sonraki dönemlerde ise kulüpler, başarılı transfer tercihleriyle sürekli bonservis fazlası verdi.