Avrupa’nın en misafirperver şehri İstanbul

İstanbul; Merkezi İsviçre’de bulunan Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından Avrupa’nın en misafirperver şehri seçildi. Misafirperver kent sıralamasında İstanbul’u Paris, Moskova ve Berlin takip etti.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Temmuz 2019 Pazartesi
AA + -

İstanbul, misafirperverlikte 10 üzerinden 8.6 puanla Avrupa’nın en misafirperver şehri oldu. Merkezi İsviçre’de bulunan Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından ‘Dünya Sosyal Sermaye İzleme 2019’ raporu yayımlandı. Enstitü, ‘sosyal iklim, kişiler arası güven, kemer sıkma politikalarının kabul edilmesi, vergileri ödeme isteği, yerel ekonomiye yatırım, yardımseverlik, arkadaşlık ve misafirperverlik’ konularını internet üzerinden katılımcılara sorarak, bunları 1 ile 10 puan arasında değerlendirmelerini istedi.

VERGİDE ÇİN LİDER

Buna göre, kamuya vergilerle ortak finansman sağlama konusunda istekli olan ülkeler sıralamasında Türkiye 6.6 puanla Almanya, Fransa ve İtalya’nın önünde yer aldı. Kamuya vergilerle ortak finansman sağlama konusunda en yüksek skoru 10 puanla Çin elde etti. Bu oran Almanya’da 6.4, Fransa’da 5.1 ve İtalya’da ise 5 puan oldu. Misafirperverlik kriterinde Japonya ve Yunanistan 10’ar puan alırken, Türkiye de 8.6 puanla Avrupa’nın en misafirperver ülkelerinden biri oldu.

PARİS İKİNCİ

Ülke olarak misafirperverlik puanı İspanya’da 7.7, Rusya’da 7.6, Hollanda 6.8, Fransa’da 5.5 ve İsrail’de 2 puan olarak ölçüldü. 15 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük şehri İstanbul, 8.6 puanla kıtanın en misafirperver metropol kenti olarak belirlendi. Metropol kentlerde misafirperverlik konusunda Paris 8, Moskova 7.5 ve Berlin ise 5.3 puan aldılar. 

320 MİLYAR EURO’DAN TÜRKİYE DE YARARLANMALI

Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü Dünya Sosyal Sermaye İzleme Bölümü Direktörü Alexander Dill, sosyal faydanın (güven, dayanışma, yardımseverlik, samimiyet ve misafirperverlik) Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SDG) ulaşmak için disiplinlerarası ve maddi olmayan bir temel varlık olduğunu söyledi. Dill, Avrupa Birliği’nin SDG için 2021-2027 yılları arasında harcamayı planladığı 320 milyar Euro’luk program kapsamında Türkiye’nin desteklenmesi ve finansman olanaklarından yararlandırılması gereken ülkelerden biri olduğunu belirtti.

BEŞ AYDA 5.4 MİLYON TURİST ZİYARET ETTİ

İstanbul’u ziyaret eden yabancı turist sayısı ilk beş ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 5 milyon 416 bine yükselirken, bu alanda tarihi bir rekor kırıldı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, İstanbul’u ziyaret eden yabancı sayısı yılın ilk beş ayında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 5 milyon 415 bin 906’ya yükselirken, bu alanda tarihi bir rekor kırıldı. Şehri ziyaret eden turist sayısı söz konusu dönemde ilk kez 5 milyonu aştı. Yılın ilk beş ayının her birinde de geçen yılın aynı ayına göre artış görüldü.

ALMANLAR İLK SIRADA

İlk beş ayda İstanbul’a gelen yabancılar arasında başı 395 bin turistle Almanlar çekti. Geçen yılın aynı dönemine göre Alman ziyaretçi sayısı yüzde 4.8 artarken, toplam ziyaretçi sayısının yüzde 7.3’ünü Almanlar oluşturdu. Söz konusu dönemde İranlıların sayısı yüzde 17.7 düşüşle 337 bine geriledi. Ziyaretçi sayısı Ruslar’da yüzde 17.9’luk artışla 291 bine, Iraklılarda yüzde 23.2’lik yükselişle 204 bine, Fransızlar’da yüzde 17.8’lik artışla 187 bine, İngilizler’de yüzde 3 yükselişle 177 bine çıktı.

ABD’DE YÜZDE 31 ARTIŞ

Şehre gelen ABD vatandaşı sayısı beş ayda, dikkat çekici şekilde, yüzde 31.5 artarak 152 bini bulurken, Çinli sayısı yüzde 5.6 artışla 149 bine, Ukraynalı sayısı ise yüzde 5.9’luk yükselişle 146 bine ulaştı. Suudi Arabistan’dan gelen turist sayısı ise yüzde 33.2’lik düşüşle 122 bine geriledi. Söz konusu dönemde özellikle Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında yaşanan artış dikkati çekti.

NAURU VE SAMOA’DAN 2, TONGA’DAN 1 KİŞİ GELDİ

Yılın ilk beş ayında İstanbul’a 199 farklı ülkeden turist geldi. En az ziyaretçinin geldiği ülke 1 kişiyle Tonga olurken, onu ikişer kişiyle Samoa, Gilbert Adaları, Solomon Adaları ve Nauru izledi. Geçen yıl aynı dönemde bu ülkelerden gelen turist yoktu.