Silikon Vadisi’ne gidecek beş aday daha aranıyor!

BTM’nin, ilk dönemi büyük ilgi gören küresel doğan startup’lara yönelik projesi Winglobal’de ikinci dönem başladı. Başarılı olan 5 girişimin daha Silikon Vadisi’nde yatırımcıyla buluşacağı programın başvuruları 6 Ekim’de sona erecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Eylül 2019 Perşembe
AA + -

Küresel doğan startup’lara yönelik başlatılan ‘Winglobal Projesi’, yeni dönemde Silikon Vadisi’nde yatırımcıyla buluşturacağı girişimcilerini bekliyor. İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) liderliğinde, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Valiliği, Teknopark İstanbul ve İstanbul Ticaret Üniversitesi ortaklığıyla yürütülen projede, yeni başvurular kabul edilmeye başlandı. Programa son başvuru tarihi ise 6 Ekim olarak açıklandı.

16 HAFTALIK PROGRAM

Winglobal Projesi, Türk girişimcilerin yenilikçi, teknolojik iş fikirleri ve yıkıcı iş modelleriyle küresel arenadaki rekabette iddialı bir şekilde var olmalarını hedefliyor. Proje kapsamında girişimcileri eğitim, mentorluk, yatırımcı eşleştirmeleri gibi faaliyetlerden oluşan 16 haftalık yoğun bir program bekliyor.

DEMO DAY ETKİNLİĞİ

Girişimciler, bu sürecin ardından önce BTM Sahne Girişimci-Yatırımcı Buluşması etkinliğinde yatırımcıların karşısında proje sunumlarını gerçekleştirecek. Ardından da ABD’de Silikon Vadisi’nde çeşitli melek yatırım ağları ile bir araya gelecekler. ABD’de kendileri için özel olarak düzenlenen ‘Demo Day’ etkinliğinde yabancı yatırımcıların karşısına çıkacak olan girişimciler, projelerini anlatarak yatırım alma ve satış yapma fırsatı elde edecek.

WİNGLOBAL NEDİR?

Winglobal Projesi kapsamında küresel doğan startup’lara yönelik çeşitli destekler veriliyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen iş ve ürün geliştirme gibi eğitimlerin yanı sıra startup’lar için marka konumlandırma stratejileri, hukuk, dijital pazarlama ve sosyal medya gibi konularda girişimcilere eğitim veriliyor. 16 haftalık yoğun bir kamp programının ardından seçilen 5 girişimci Silikon Vadisi’ne götürülerek yabancı yatırımcılarla bir araya geliyor. Girişimcilerin bir ürün geliştirmesinden ziyade iş modellerine odaklanan program ile globalleşme süreçleri kolaylaşırken, yurtdışı melek yatırım ağlarına da erişimleri sağlanıyor. Ayrıca girişimciler global pazarda satış yapma ve iş ortaklığı kurma imkanı bularak, projelerini küresel arenada sürdürebilme şansı elde ediyor.