Emlakçılara yetki belgesi uyarısı

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile gayrimenkul ticareti yapacaklar için zorunlu hale getirilen ‘yetki belgesi’ için son başvuru tarihi yaklaşıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ekim 2019 Çarşamba
AA + -


Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile gayrimenkul ticareti yapacaklar için zorunlu hale getirilen ‘yetki belgesi’ için son başvuru tarihi yaklaşıyor. 5 Haziran 2018 tarihli resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle emlak müşavirliği meslek grubunda faaliyet gösterenler için yeni hükümler getirildi. Daha önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, eğitim belgesi, meslek odası kaydı ve gelir vergisi mükellefi olan tacir, esnaf ve sanatkarların faaliyetlerine devam edebilmesi için 5 Aralık’a kadar yetki belgesi almaları gerekiyor. Bu konuda üyelerini uyaran İstanbul Ticaret Odası Emlak Müşavirliği Meslek Komitesi, diğer yandan da kamu spotu hazırlanması için Ticaret Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulundu.

SİSTEMDEN BAŞVURU

Yetki belgesi başvurusu, ilgili şartların taşındığını gösteren belgelerle birlikte Ticaret Bakanlığı tarafından kurulmuş olan Taşınmaz Ticareti Belge Sistemi üzerinden yapılıyor. Şartların kontrolü yedi gün içinde Ticaret İl Müdürlükleri tarafından tespit ediliyor. Geçerlilik süresi beş yıl olan yetki belgesi, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yine aynı sistem üzerinden yenileniyor, askıya alınıyor veya iptal ediliyor. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri konulu sektörel toplantı, 17 Ekim günü İTO’nun Eminönü’ndeki merkez binasında yapılacak. Katılımın ücretsiz olduğu toplantı saat 13.00-17.30 arasında gerçekleştirilecek. Toplantıya ilgili bakanlıkların yetkilileri ile sektör temsilcileri konuşmacı olarak katılacak. Yeterlilik şartlarının da olduğu yönetmelik metnine ve başvuru kılavuzuna şu linkten ulaşılabilir :https://ttbs.gtb.gov.tr