İstanbul’a ‘5G Vadisi Açık Test Sahası’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu önderliğinde Ankara’da hayata geçirilen 5G Vadisi Test Sahası’nın İstanbul’da da kurulması için çalışma başlatıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ekim 2019 Çarşamba
AA + -

Dünya genelinde 2020’ye kadar standardizasyon çalışmalarının bitirilerek ürünleştirme aşamasına gelineceği tahmin edilen 5G mobil haberleşme teknolojilerine yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Ülkelerin bilim, sanayi ve teknoloji politikaları 5G’ye göre şekilleniyor ve 5G mobil teknolojilerinin birkaç yıl içinde kullanılmaya başlanması öngörülüyor. Türkiye’nin de dünyada 5G ile ilk tanışan ülkeler arasında yerini alması ve bunu yaparken tüketici olmanın ötesinde üretici konumuna geçebilmesi hususunda işbirliğine verilen önem giderek artıyor. 5’inci nesil haberleşme teknolojileri ve arkasından gelecek nesillerin yerli ve milli imkanlarla oluşturulması için kamu kurumları, şirketler, üniversiteler tarafından çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

EKOSİSTEM

İstanbul’da da 5G ve ötesi konusunda üniversite, işletmeci ve üretici işbirliğini artırmak ve ekosistem oluşturmak amacıyla çalışmalara başlandı. Bu çerçevede İstanbul’da ‘5G Vadisi İstanbul Geleceğin Teknolojileri Zirvesi’ etkinliği düzenlenmesi planlanıyor. Etkinliğe BTK önderliğinde Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik üniversiteleri ile mobil işletmeciler, teknoloji firmaları ve dikey sektör temsilcileri katkı sağlayacak.

ZİRVE YAPILACAK

Etkinlikle İstanbul’da yer alan üniversitelerin 5G ve ötesi konusundaki yetkinliklerinin artırılması, işletmeciler, teknoloji firmaları ve dikey sektör temsilcileriyle işbirliklerinin yolunun açılması hedefleniyor. Söz konusu çalışmalarda yerli ve milli ürün geliştirilmesi de önceliklerden biri olarak görülüyor. İstanbul için BTK tarafından TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye 26-28 GHz ile 3.5 GHz, Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.’ye 3.5 GHz ve Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye 3.5 ile 26 GHz’de 5G test deneme izinleri verilmişti.

İlgili haberler

Sistem tarafından bu haberle ilişkili bulunan diğer haberler…