Franchıse’da düşük maliyetle 400 şube hedefi

Markalar hem franchise giriş bedelini düşürerek, hem de TL ile kiralamaya geçerek girişimcilere yeni iş fırsatlarının kapısını açtı. Franchise giriş bedeli 100 bin TL’nin altında olan 30’a yakın marka yılsonuna kadar 400 şube açmayı planlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ekim 2019 Çarşamba
AA + -


HABER:CEYHUN KUBURLU

Franchıse sektörünün en önemli noktalarından biri de kendi işini yapmak isteyen gençlere fırsatlar sunması. Bu konuda çok büyük bütçeler gerektirmeden yatırım yapmak mümkün. Doğru bir yatırım ve işinin başında duran girişimciler harcadığı parayı 12 ayda geri döndürebiliyor; işini büyütüp, yurtdışına da açılabiliyor. En çok yatırım çeken alanların başında 100 bin TL ve altı bütçeli franchise markaları geliyor. Bu alanda en çok yatırım çeken sektörler ise yeme-içme ve hizmet sektörleri. Kimi küçük bir restoran açıyor, kimi oto yıkama, kimi de kuru temizleme... Bu alana en çok yatırım yapan profil ise cebine emekli ikramiyesini koyanlar ve üniversiteyi yeni bitirmiş gençler…

MOTİVASYON ARTTI

Franchise sektörünün girişimcilere sunduğu fırsatları anlatan sektör temsilcileri, şu bilgileri verdi: “Hem yeni kurulan marka sayısındaki artış hem de köklü markaların indirimleri 2019’da franchise giriş bedelleri üzerinden bir rekabet ortamı yarattı. Zira birçok marka giriş bedellerini düşük tutmaya başladı. Bazı markalar franchise giriş bedeli talep edip aylık cirodan bir bedel istemezken, bazı markalar kullanım hakkı ve cirodan pay ve reklam bedeli talep edebiliyor. Tam da bu durumda franchise bedelinin düşük tutulması girişimci üzerindeki motivasyonu arttırıyor. Özellikle belli dönemlerde markalar, şubeleşme atağında birçok promosyon yapıyor. Bu da yatırımcıya daha uygun bütçelerle franchising sistemi altında bir markanın parçası olma imkânı sağlıyor. Şirketler, çeşitli dönemlerde bu tür uygulamalarla markalarını daha geniş alanlara yayma ve daha fazla yatırımcıya ulaşma fırsatı yakalayabiliyor.”

DESTEK ÇOK ÖNEMLİ

Bugün spor salonlarından yeme-içmeye kadar 30’a yakın markanın 100 bin TL ve altı bütçe ile yeni girişimciler çekmeye çalıştığını anlatan sektör temsilcileri, şöyle devam etti: “Girişimciler çok yüksek bütçe gerektiren yatırımlara artık sıcak bakmıyor. Çünkü risk çok fazla. Küçük bütçeli yatırımlar daha cazip geliyor. Eğer bu yatırım tutarsa, ikinciyi üçüncüyü açıyor. Ya da daha büyük bir işletme kuruyor. Sadece kadın girişimci arayan işletmeler de var. Ya da 35 yaş altı girişimci arayanlar... Girişimciler doğru bir lokasyon bulduğu takdirde yatırımını çok kısa sürede geri döndürebiliyor. Ayrıca pazarlama tanıtım ve eğitim desteği de aldıkları için bilmediği bir işe girmesi daha kolay oluyor.”

GİRİŞİMCİ SAYISI ARTIYOR

Türkiye’de franchise sektörünün 2000’li yılların başında büyümeye başladığını ancak son dönemlerde bu büyümenin hızlandığını anlatan sektör temsilcileri şunları kaydetti, “Franchise sektörüne ilgi gösterenlerin başında genç nüfus geliyor. Bu grup çalışan değil işveren olmak istiyor. Bir de emekliye ayrılanlar var. Onlarda birikimlerini değerlendirmek istiyor. Bu alanda birçok fırsat bulunuyor. Ayrıca kadınların da son dönemlerde birçok fırsatı değerlendirdiği gözleniyor. Franchise sektörünün bu yıl büyümesinin en önemli nedeni ise AVM’lerin TL ile dükkan kiralıyor olması. Bu sektör için çok önemli bir fırsat.”