e-ticaret sitenizde ‘POS’a dolanmayın

Büyüyen e-ticaret pazarında ödeme yöntemlerinin satıcılar için önemi artıyor. Girişimci için kritik bir yük haline gelen bankalarla taksit ve POS anlaşmaları için artık alternatif çözümler var. Bu alanda hizmet alan firmalar, ödemelere takılmadan asıl işine odaklanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 31 Ekim 2019 Perşembe
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Mobil cihaz kullanımının artmasıyla internet üzerinden satışta hızla büyüyen e-ticaret pazarında ödeme yöntemleri, satıcılar için gittikçe önem kazanıyor. Çünkü mallarını satmak isteyen firmalar hem ödeme almak hem de taksit yapmak için bankalarla anlaşmak ve POS işlemi yapmak zorunda. e-ticaret firmalarının büyük çoğunluğunun en az iki banka ile anlaşması bulunuyor.

Ancak müşteriler farklı bankaların kartlarına sahip olduğu için herkese taksit imkanı sunmak isteyen firmaların en az7 banka ile anlaşma yapması gerekiyor. Anlaşmaların yükümlülükleri, POS bakım maliyetleri, aidatlar, ödemelerin 4-6 haftalık geri dönüş süresi, firmalar için önemli bir yük oluşturuyor. Üstelik, kredi kartı tercih edilmeyen ülkelerde farklı ödeme yöntemlerine uygun çözümler sunmak her çaptaki firma için çok kolay değil. Ancak piyasada, bu problemleri çözmek üzere hizmet veren firmalar var. 

DİJİTAL BAŞVURU

İTO’da düzenlenen ‘E-ticaret Girişimciliği’ seminerinde girişimcilere ve firma temsilcilerine e-ticarette sanal POS ve ödeme yöntemleri hakkında bilgi verildi. Iyzico Pazarlama Direktörü Pamir Yanık, e-ticaret yapanları bankalarda uğraştırmadan, hızlı, maliyeti ve komisyonu düşük çözümler üretildiğini ifade etti. POS veya pazaryeri entegrasyonu için vergi levhası, imza sirküleri, IBAN numarası ve kimlik fotokopisi istediklerini belirten Yanık, firmaların 24-48 saatte sisteme dahil olabildiğini söyledi. 

TEK İMZAYLA 13 BANKA

Bu tür sistemlerin, bankalarla direkt çalışmaktan farkını açıklayan Pamir Yanık, “Tek imzayla 13 banka ile anlaşmış oluyorsunuz. Aynı şekilde tek imzayla tüm kartlara taksit imkanı sağlanıyor. Sistem komisyon anlaşması ile çalışıyor ve komisyon oranı işlem hacminize göre değişiyor” dedi. 

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) takas masrafı olarak yüzde 2.32 aldığını belirten Yanık, “Biz de üzerine operasyonel masraflarımızı ekliyoruz” diye konuştu. 

KART KULLANMAYANLAR

Her ülkede kredi kartı kullanımının yüksek olmadığına dikkati çeken Pamir Yanık, “Hollanda’da kredi kart kullanımı yüzde 7. Bunun gibi ülkelerde alternatif ödeme yöntemlerini kullanabiliyor olmanız lazım” dedi. Yanık, Qiwi, Sofort, Giropay, ideal gibi servislerle uyumlu çalıştıklarını bildirdi. Ödeme entegrasyonu yapan firmanın, kargo entegrasyonu, kart saklama hizmeti, 7/24 canlı destek de verdiğini kaydeden Yanık, “Siz, ürün ulaştı mı diye düşünmeyeceksiniz. Asıl işinizi yapmaya odaklanacaksınız. Ödeme, gönderme, teslimat gibi süreçleri hizmet aldığınız şirket yapacak” şeklinde konuştu. 

SEÇİM KRİTERLERİ

Bankaların, görünen komisyon veya ücretlerinde, ödeme kuruluşlarına oranla küçük avantajlar olsa bile, ödeme kuruluşlarının işin sonunda daha ekonomik olduğunu savunan Yanık, “Yüzde 1’lik fark çekici gelebilir, ancak ödeme kuruluşlarının destekleri önemli avantaj sağlar” dedi. 

Her ödeme kuruluşunun aynı kalitede olmadığını vurgulayan Yanık, “Yaklaşık olarak aynı tür hizmetler veriliyor. Fakat hizmetlerin kalitesi, riskli konularda çözüm uygulamaları, güvenirliği konusunda ciddi farklar olabiliyor” diye uyarıda bulundu. 

Yanık, “e-ticaret firmaları ve girişimciler ödeme kuruluşunu seçerken dikkat etmeli. Fiyat konusu seçim kriterlerinizde 4. veya 5. sırada olsun. Firmanın hizmetlerinin ayrıntılarına baktığınız gibi, kimlerle çalıştığına da bakın” dedi.