Karta komisyon sınırı ekonomiyi rahatlatacak

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, kredi kartı komisyonuna getirilen sınırlamanın tüm işletmelerin kârlılıklarına büyük katkı yapacağını söyledi. Avdagiç, uygulamanın kredi kartı kullanımını teşvik etmesi nedeniyle vergi gelirlerini de artıracağına dikkat çekti.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Kasım 2019 Çarşamba
AA + -

 
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan tebliğ değişikliği ile kartlı işlemlerin ertesi gün nakde çevrilmesi halinde işletmelerin bankalara ödeyeceği komisyona getirilen yüzde 1.6’lık sınır başladı. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, düzenlemeye ilişkin yaptığı açıklamada, üye iş yerine uygulanacak komisyon oranı üst sınırının daha önce bankalar tarafından serbestçe belirlendiğini ve yüzde 3’lere kadar çıktığını belirtti.

YÜK KALKTI

Avdagiç, TCMB’nin tebliğ değişikliği ile üye iş yerine uygulanacak komisyon oranının yüzde 1.60’ı geçemeyeceğini hatırlatarak, şunları söyledi: “Bu kararla, küçük işletmeler günlük nakit ihtiyaçlarını çok daha ucuz maliyetle finanse edebilecekler. Komisyon bedelinin düşürülmesi, işletmelerin ve tüketicilerin sırtından bir yükü kaldırmıştır. Böylece ortaya hem makul bir oran konulmuş oldu hem de uygulamada bankalar arası bir birlik sağlanmış oldu.” üç olumlu etki Avdagiç, kredi kartı kullanımı ile yapılan alışverişlerin 2018’de 700 milyar liralık bir büyüklüğe ulaştığına dikkat çekerek, uygulamanın 3 olumlu etkisinin olacağını söyledi. Avdagiç, şöyle devam etti: “Düzenleme, öncelikle perakende şirketleri ve esnaf başta olmak üzere kredi kartı ile işlem yapan tüm işletmelerin kârlılıklarına büyük katkı sağlayacak. İkincisi, maliyetlerdeki düşüş tüketici fiyatına olumlu yansıyacak. Ayrıca kredi kartı kullanımını teşvik etmesi nedeniyle kayıt dışılık azalarak vergi gelirlerini de artıracak. İlerleyen süreçte yüzde 1.6’lık oranın tekrar müzakere edilerek daha da uygun düzeylere indirileceğine inanıyoruz.”

İNDİRİM SÖZDE Mİ KALIYOR?

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Merkez Bankası’nın 10 puanlık faiz indiriminin ticari kredi faiz ortalamasına yeterince yansımadığını söyledi. Bu durumun iş dünyasında sorulara neden olduğunu kaydeden Avdagiç, “Merkez Bankası’nın 10 puanlık faiz indiriminin ticari kredi faizlerine yüzde 5 mertebesinde yansıması, iş dünyasında ‘bankalar indirimi sözde mi bırakıyor’ sorusuna sebep oluyor. Bankalar faiz indiriminde kaplumbağa hızıyla gidiyor” dedi. “Reel sektörün yalnız kaldığı bir ortamda, bankalar da yalnız kalacak, sıkıntıya düşecek” uyarısında bulunan Avdagiç, şöyle devam etti: “Bankalar, Türkiye ekonomisinin aktörü olduklarını unutmadan, piyasa şartlarının gereğini yerine getirmeli ve faiz indirimine özden destek vermeli.”