Seo’nun Gizemli Kaptanı: Search Console Ne işe yarar?

Arama motorunda üst sıralara çıkma yarışında kullanılması gereken yararlı araçlardan biri Google Search Console programı. Sitenizin Google’da neden bir türlü üst sıralara çıkamadığı ve rakiplerin sürekli gerisinde kaldığı gibi soruların cevapları bu programda saklı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Kasım 2019 Çarşamba
AA + -

Haber: Yakup KOCAMAN

İnternet sitenizi kuralı/kurduralı beri 15-20 yıl olmuş ancak Google Search Console’dan hâlâ haberiniz yok. 2020’ye ramak kalmışken bile bu kategoriye giren biri olabilirsiniz. Yine de üzülmeyin, geç kalmadınız, bu yazı tam size göre. Bir taraftan ‘Bizim site niye Google’da çıkmıyor?’ sorusunu sürekli sorup duruyor, bir taraftan sitenize el atmayan kalmıyor ama bir türlü ilerleme kaydedilemiyor. Belki de sitenizle ilgili bir yerlerde çok esaslı bazı hatalar yapılmış ama düzeltmek kimsenin aklına gelmiyordur. Üstelik, Google bu hataları size ücretsiz olarak haber veriyor ama Search Console kullanmadığınız için haberiniz bile olmuyordur.

 

2 ÖNEMLİ ÖZELLİK
Search Console, her yıl milyarlarca aramanın yapıldığı Google’da işletmenizin kolayca fark edilmesine yardımcı olmak üzere bizzat Google tarafından geliştirilmiş bir dijital pazarlama aracıdır. İşte onu önemli kılan 2 temel özelliği:

1 - Sitenizdeki temel hataları bildirir. İnternet sitenizle Google arasındaki ana iletişim aracı olan Search Console, sitenizin arka sıralara düşmesinden tutun da kara listeye alınmasına kadar birçok problemin temel nedenini ve kaynağını size açıkça bildirir. Örneğin, sitenize saklanmış virüs yayan dosyalar varsa veya sitenizde kullanıcıların bilgisayarlarına saldırı anlamına gelebilecek çeşitli SEO sihirbazlıkları yapılmış ise Google sitenizi kara listeye alarak arama yapanlara göstermeyecektir. Bu tür arama motoru politika ihlallerinden Search Console aracılığıyla haberdar olup gerekli önlemi alabilir, aldırabilirsiniz.

 

2 - Google’ın gelmesini beklemeden Google’a gitmenin en kestirme yoludur. Google, Yahoo, Bing gibi arama motorları her gün dünyadaki internet sitelerinin tamamını sayfa sayfa gezerler ve yeni bir içerik olup olmadığını kontrol ederek sitelere puan verirler. Diyelim ki sitenize, müşterilerinizi çok yakından ilgilendiren yeni bir içerik girdiniz. Normal şartlarda Google bu bilgiden ertesi gün haberdar olacak; çünkü sitenizi günde bir kez ziyaret ediyor. Oysa sitenize girdiğiniz yeni içeriklerin yer aldığı sayfalarınızı Google’a anında ve doğrudan indeksletmeniz mümkün. Bunun için sayfalarınızın xml sitemap dosyasını Search Console’a yükleyerek Google’a bildirmeniz yeterli. İşletme sahibi olarak bu ücretsiz araçtan yararlandığınıza emin olmalısınız. Çünkü Search Console, ‘rakiplerinizden ayrışma’nın en kestirme yöntemlerinden biridir.