Artık daha güçlü olan değil ‘daha akıllılar’ ayakta kalacak

Smart Future World Expo’nun açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Artık daha güçlünün ya da daha çok üretenin değil, daha akıllı olanın ayakta kalacağı bir dünya düzenine doğru ilerliyoruz” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Kasım 2019 Çarşamba
AA + -Smart Future World Expo, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Etkinliğin açılışına video konferans ile bağlanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir garajın içerisinde icat edilen, milyonların kullandığı sosyal medya platformlarının, dünyanın bir ucundaki bilginin yayılma hızının ve yerel ile genel seçimlerin online platformlarda yapılmasının, günümüzdeki inovasyon anlayışının bir yansıması olduğunu söyledi.

DİNAMİK VE DEĞİŞKEN

“Artık daha güçlünün ya da daha çok üretenin değil, daha smart olanın ayakta kalacağı bir dünya düzenine doğru ilerliyoruz” diyen Dönmez, şu değerlendirmelerde bulundu: “Çok dinamik ve değişken bir dünyada yaşıyoruz. Bilgiye erişimin kolaylaştığı, enformasyonun hızla yayıldığı günümüzde inovasyon, öğrenim ve gelişim fırsatlarını da kolay,ucuz ve hızlı kıldı. Sanayinin, üretimin ve Ar-Ge’nin omurgasını oluşturan KOBİ’ler ise inovasyonun yani bir başka deyişle ‘akıllı ve teknolojik geleceğin’ tam merkezine yerleşti. Yenilikçi düşünmenin, nitelikli insan gücünün ve üretimin ilk basamağı KOBİ’ler, dünyada olduğu gibi ülkemiz ekonomisine de destek vermeye devam etti.” Dönmez, “Enerji teknolojilerinde yerli üretim şartı arayarak, üretimi desteklemek, KOBİ’lerimize yeni Ar-Ge ve üretim alanları açmak, üniversite-sanayi iş birliğini teşvik etmek istiyoruz” dedi.

DEĞİŞİME AYAK UYDURUN

Etkinliğin açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ise Smart Future World Expo’nun akıllı teknolojilere ilişkin teorik yaklaşım verdiğini, diğer yandan, bu düşüncelerin teknolojiye bürünmüş sonuçlarının sergilendiğini söyledi. Türkiye’nin çok önemli bir zihinsel eşikten geçtiğini belirten Avdagiç, şunları kaydetti: “Tarihin sıçrama anları, böylesi vasatlarda olur. Biz de dijital devrimi, KOBİ’lere kadar indirmeyi başardığımız zaman sıçrama anını, bu tür organizasyonlarla daha kolay başaracağız. Dünya, büyük ve hızlı bir değişimin içinde. Değişim kendini o denli hızlı gösteriyor ki, buna ayak uyduramayanlar, hemen yarış dışı kalıyor. Gidişatı belirleyen olmaktan çıkıp, maruz kalanlar haline geliyor. Dijital dönüşüm bambaşka bir değişimi anlatıyor. Nesnelerin interneti, büyük veri, sosyal medya, sanallaştırma, bulut bilişim, 3D yazıcılar gibi teknolojiler, şirketlerin iş yapış biçimlerini çok daha devrimsel olarak değiştiriyor. Dijitalleşmeyi, üretim, dağıtım, pazarlama gibi iş süreçlerimize yayamazsak, hiçbir şey başaramayız. Bunun için de dijitalleşmeyi, ülkemizde de ekonominin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lerle bütünleştir-mek zorundayız.”

KÂRLILIK ARTACAK

Avdagiç, bunun başarılamaması halinde, KOBİ’lerin ekonomiye katkısının giderek düşmesi, bunun da Türkiye ekonomisinin küçülmesi anlamına geleceğini aktardı.Çağın şartlarına en hızlı uyum sağlayıp dönüşmesi gerekenlerin KOBİ’ler olduğunu belirten Avdagiç, dijitalleşme ile KOBİ’lerin verimliliğinin ve kârlılığının artacağını söyledi.

DÖNÜŞÜM KOBİ’DEN BAŞLAYIP YAYGINLAŞIRSA KALICI OLUR

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Teknolojiye sahip çıkan, onu geliştiren üretimin efendisi olur. Dünyanın gidişatında söz sahibi olur. İkincisi, dünün geri kalmış Avrupa ülkeleri, dönüşümü önce en ücra köylerindeki üretim yerlerinde, feodal öbeklenmelerinde, zanaatkarlarında, yani bugünün tabiriyle KOBİ’lerinde sağlamışlar. Dönüşüm KOBİ’lerden başlayıp yaygınlaşırsa kalıcı olur. Çünkü KOBİ’ler büyük şirketleri, büyük şirketler daha büyükleri, onlar da tüm dünyayı etkileyecek bir süreci başlatırlar” dedi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM 10 YILDA 100 TRİLYON DOLAR DEĞER OLUŞTURACAK

İTO Başkanı Avdagiç, Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayımlanan araştırmaya göre, dijital dönüşümün sosyal ve ekonomik açıdan 2018-2028 yıllarını kapsayan 10 yıl içinde 100 trilyon dolar değer oluşturmasının beklendiğini bildirdi. Ekonomiye net faydasının ise 30 trilyon dolar olacağını anımsatan Avdagiç, “Türkiye, bunun dışında kalamaz. Buradan payını almalı. Dijitalleşen ve küreselleşen ekonomide, dijital bir dönüşümü başaramazlarsa, sektörler rekabetçiliğini ve üstünlüğünü sürdüremezler. İkinci olarak da dijitalleşmeyi en küçük üretim birimine kadar yaygınlaştırmak gerekiyor. Bilişim ve dijital ekonomi büyük bir güç” diye konuştu.