Sanayi hamlesine 15 gün ek süre

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda başvuru süresini 15 gün uzattıklarını açıkladı. Programa başvurular www.hamle.gov.tr web sitesinden yapılıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Kasım 2019 Salı
AA + -

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin kritik teknolojiler ve yüksek katma değerli ürünlerde vazgeçilmez bir kürese oyuncu olmasını istediklerini söyledi. Konya’da Sanayicilerle İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Varank, “Finansmana erişim konusunda ciddi iyileşmeler kaydediyoruz. Faiz oranları düşüyor, kredi muslukları kademeli bir şekilde tekrar açılıyor. Biz finansal sistemin, sanayi ve teknoloji girişimlerine daha fazla kaynak aktarmasını istiyoruz” dedi.

YENİ HAMLE

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na değinerek şunları söyledi: “Ön başvuru tarihi olarak 22 Kasım’ı ilan etmiştik. Sanayicimizin bir süre uzatım talebi var, biz de bunu cevapsız bırakmayız. Sizlerin talebi üzere, başvuru süremizi 15 gün daha doğru olacağını düşünüyorum. Bu programdan ve sunduğu teşviklerden en iyi şekilde faydalanmanızı istiyoruz.”

DİĞER SEKTÖRLER

Makine sektöründen sonra, diğer öncelikli sektörler ve ürün grupları için de çağrılara çıkılacağını duyuran Bakan Varank “Biz oldukça heyecanlıyız. Siz de bu heyecanın bir parçası olmanızı ve tam ekonomik bağımsızlık yolunda bizimle birlikte hareket etmenizi istiyoruz” dedi.

ALTERNATİF FİNANSMAN

Alternatif finansman modellerinin gündemlerinde olduğuna dikkati çeken Varank, kitle fonlaması, girişim ve risk sermayesi gibi uygulamaları yaygınlaştırmak için paydaşlarla beraber çalıştıklarını, öz kaynaklarıyla yatırım yapan firmalar için teşvik sisteminde destek enstrümanları geliştireceklerini anlattı.

YER VE ENERJİ

Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) uzun vadeli arsa ve bina kiralama modelleri oluşturmak için alternatifler üzerinde durduklarını aktaran Varank, enerji maliyetlerini düşürmek ve verimliliği daha da artırmak için çalıştıklarını dile getirdi.

İŞLETME CETVELİ İÇİN ACELE EDİN

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayicilere sanayi sicil sistemine kayıt olma çağrısı yaptı. Varank, “Bu sizlere ciddi avantajlar getiren bir uygulama. Sisteme girmenizle birlikte, KDV tecil-terkin işlemlerinden faydalanıyorsunuz. TRT payı ödemiyorsunuz” dedi. Yerli malı belgesi almak için de sanayi sicil sistemine kaydın zorunlu olduğunu kaydeden Varank, “Yerli malı belgeniz olduğunda kamu ihalelerinde yerli lehine yüzde 15 fiyat avantajından faydalanmak mümkün oluyor. Dolayısıyla elinizi çabuk tutun diyorum” diye konuştu.