Kalashnikov’un merkezinden gelip tedarikçi aradılar

Rusya Federasyonu Udmurtia Bölgesi ticaret heyeti üyeleri, İTO Yan Sanayi Borsası’nın düzenlediği ‘tedarikçi günleri’nde Türk firmalarıyla görüştü. Ünlü silah markasının merkezi olan bölgedeki sanayiciler, muhtemel tedarikçilerle işbirliği için ilk adımları attı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Kasım 2019 Çarşamba
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

İstanbul Ticaret Odası Yan Sanayi Borsası’nın (TYSB) düzenlediği ‘tedarikçi günleri’nde, bu kez Rusya Federasyonu Udmurtia Bölgesi ticaret heyeti üyeleri Türk iş insanlarıyla buluştu. Program kapsamında Udmurtia Bölgesi Rus Cumhurbaşkanı Temsilcisi Khomich Mikhail Viktorovich, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer ile görüştü. İstanbul’da tedarik veya ticaret imkanları aradıklarını söyleyen Viktorovich, İTO’nun gücünü kullanarak İstanbullu firmalara ulaşmak için geldiklerini belirtti.

Kalashnikov Group’un tesislerinin bulunduğu Udmurtia’nın sanayisinin büyük oranda silah üretimine bağlı olduğunu belirten Viktorovich, “Buraya kimya, havalandırma sistemleri, PVC, civata ve torna tezgahı, endüstriyel tesis tasarımı ve petrol endüstrisi için ekipman üreten firmalarla geldik” dedi.

PEYNİR VE MOBİLYA

Udmurtia’nın peynir üretiminde önemli bir merkez olduğunu kaydeden Viktorovich, mobilya üretimi ve nükleer tesisler için kalsiyum üretiminin de yüksek olduğunu belirtti. Tataristan’ın Kazan şehrine yakın olan Udmurtia’da iki bölgenin, üretim faaliyeti gerçekleştirenler için vergisiz imkanlar sunduğunu ifade eden Viktorovich, “İstanbul’a gelen heyetimizde inşaat ve sanayi firmalarının yanı sıra tarım kimyasalları ve petrol atığını temizlemek için kullanılan malzemeleri üreten firmalar da var. Tedarikçi ve ticari işbirliği arayışımız sürecek” dedi.

İLİŞKİLER GELİŞİYOR

İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer; Türkiye’nin, Rusya Federasyonu ile tarihteki en iyi dönemlerden birini yaşadığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “İş dünyası olarak siyasi gerginliklerden çok etkilenmeden ticareti geliştirmek için gayret ediyoruz. Yan Sanayi Borsası’nın düzenlediği ‘Tedarikçi Günleri’nin ciddi faydasını görüyoruz. İTO olarak, ilişkilerimizi geliştirmek ve ticaret hacmimizi artırmak için gereken ne varsa yapacağız.”