Türk sanatları Brezilya’da tanıtıldı

Brezilya’nın Sao Paulo kentindeki Fundaçao Armando Alvares Penteado Üniversitesi (FAAP) bünyesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle takı tasarımı ve ebru sanatı tanıtıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Aralık 2019 Perşembe
AA + -

Brezilya’nın Sao Paulo kentindeki Fundaçao Armando Alvares Penteado Üniversitesi (FAAP) bünyesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle takı tasarımı ve ebru sanatı tanıtıldı. Türkiye’nin Sao Paulo Başkonsolosluğu’nun daveti ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Yusuf Parlak tarafından FAAP Üniversitesi lisans ve yüksek lisans öğrencilerine ‘Türk İslam Sanatlarında Geleneksel Türk Ebrusu’ ve ‘Türk Takı Tasarımı’ başlıklı dersler verildi.

FAAP bünyesinde yer alan ve ülkenin en önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapan Brezilya Sanat Müzesi’nde (FAAP-MAB) Yusuf Parlak’ın eserlerinden oluşan Türk El Sanatları Sergisi açıldı. Etkinlikte Brezilyalı öğrencilere Osmanlı’da kuyumculuk sanatı ve Türk takı sanatının tarihsel gelişimi hakkında bilgi verildi, Türk takı sanatlarından telkari teknikleri gösterildi.