İTO’nun ‘4 ayda ihracatçı yapan’ programının yeni etabına başvurular başladı

İstanbul Ticaret Odası’nın bugüne kadar 266 KOBİ’yi ihracat yolculuğuna çıkardığı İhracata İlk Adım Programı’nın yeni etabına başvurular başladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Aralık 2019 Pazartesi
AA + -

- 100 bin doların üzerinde ihracat yapmamış 20 firmaya 4 ay boyunca 64 saat birebir ihracat danışmanlığı verilecek. Bu firmaların en az 5’i kadın girişimciler arasından seçilecek.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç:

- “Bu yıl düzenlediğimiz programa katılan 20 firmanın 11’i program süresince ya da sonrasında ihracat gerçekleştirdi. 11 firmanın 4’ü ilk defa ve 100 bin doların üzerinde ihracat yapmayı başardı.”

- “Birçok KOBİ, ‘Neden ihracat yapamıyorum?’ sorusuna yanıt bulurken, onlara pazar araştırmasından ticari uyuşmazlığa ve markalaşmaya kadar ‘hap’ bilgiler veriyoruz.”

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 2005 yılından bu yana yürüttüğü İhracata İlk Adım Programı’nın yeni etabı için başvurular İTO’nun web sitesi www.ito.org.tr üzerinden alınmaya başlandı.

Başvurular arasından belirlenecek 20 firmaya 4 ay boyunca 64 saat yerinde danışmanlık hizmeti verilecek. Katılacak firmaların en az 5, en çok 250 çalışana sahip olmaları ve daha önce 100 bin doların üzerinde ihracat yapmamış olması şartı bulunuyor.

Programda KOBİ’lere markalaşma, kurumsal kimlik oluşturma, web sitelerinin güncellenmesi, dış ticaret pazarlama ekibi kurulması ve yurtdışı satışlara başlanması, Trade Map kullanımı, yurtdışı fuar başvuruları ve katılımın sağlanması gibi başlıklarda yönlendirmelerde bulunuluyor ve danışmanlık hizmeti veriliyor.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, 13’üncü etabına başlayacakları İhracata İlk Adım Programı’nın hedefinin KOBİ’leri ihracat yolculuğuna çıkarmak ve firmalarımıza ihracat odaklı bir bakış kazandırmak olduğunu söyledi.

Avdagiç, “İhracata İlk Adım, firmalarımızın ihracat becerisini artırmak için ideal bir program. Birçok firmamızın ‘Neden ihracat yapamıyorum?’ sorusuna yanıt verirken, onlara pazar araştırmasından ticari uyuşmazlığa ve markalaşmaya kadar ‘hap’ bilgiler sunuyoruz. Bir anlamda içlerindeki ihracat potansiyelini keşfetmelerine eşlik ediyoruz. Her sektörden KOBİ’lere kapımız açık” dedi.

Şekib Avdagiç, programın bu yılki etabına katılan 20 KOBİ’yi program sonunda gelişim takibi kriterlerine göre değerlendirdiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Firma durum analizi ve program sonu gelişim takibi sonuçları programın başarısını da ortaya koydu. Programa bu yıl dahil olan 20 firmanın toplam gelişim performansları, yani program öncesi ve sonrası aldıkları puanların değişimi yüzde 79 olarak ölçüldü. Daha somut bir veri var. O da, bu yıl yaptığımız programa katılan 20 firmanın 11’i program süresince ya da sonrasında ihracat gerçekleştirdi. 11 firmanın 4’ü ilk defa ve 100 bin doların üzerinde ihracat yapmayı başardı. Bunlar arasında 18 ülkeye 500 bin dolarlık ihracat yapmayı başaran bir oyuncak firmamız ile bir ülkeye 300 bin dolar ihracat yapan aydınlatma firmamız da bulunuyor. Böylelikle İhracata İlk Adım Programı’na katılan her iki firmadan biri, program sonunda ya da program sırasında ihracat yaptı.”

İTO Başkanı Avdagiç, İhracata İlk Adım Programı’nın yeni etabında kadın girişimcilere ‘pozitif ayrımcılık’ uyguladıklarını da duyurdu. Buna göre 20 firmadan 5’inin, İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’na üye girişimciler arasından seçilmesi kararlaştırıldı.

Programa katılmak isteyen İTO üyelerinin 13 Aralık 2019 Cuma günü saat 15.00’a kadar www.ito.org.tr adresindeki başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Yeni etap için seçilecek 20 girişimciye verilecek danışmanlık programı ise Ocak 2020’de başlayacak.