Franchise’da yıl sonu fırsatı

Franchise veren markalar, yılın son günlerinde düzenledikleri kampanyalarla girişimcilere birçok fırsat sunuyor. Yeme-içme sektörünün başı çektiği kampanyalarda yok yok… ‘Yatırım bütçesinde 100 bin lira indirim, reklam katkı payı yok’ gibi avantajlarla aralık ayında yüzlerce yeni şube açılması planlanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Aralık 2019 Perşembe
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Son yıllarda hızlı bir büyüme yakalayan franchise sektörü 2019 bitmeden son kampanyalarla yüzlerce girişimcinin peşine düştü. Bu alanda gıda, tekstil, mobilya ve hizmet sektörünün önde gelen markaları, düzenledikleri kampanyalarla yeni yatırımcı çekmek için kıyasıya yarışıyor. Birçok marka yatırım bütçelerinde 100 bin liraya varan oranda indirim yaparken, kimi giriş bedeli dahi talep etmiyor. Bazı markalar reklam katkı bedellerini ve eğitim gibi ücretlerini yılsonuna kadar almayacağını duyururken, aralık ayı içiresinde atılacak imzalar girişimcilere birçok fırsat sunuyor.

GİRİŞ İNDİRİMİ

2019’da markaların önemli bir bölümünün giriş bedellerinde TL’ye döndüğü görülüyor. Artık yabancı markalar dahi Euro ya da dolar cinsinden giriş bedeli talep etmiyor. Buna ek olarak cadde mağazaları ve AVM kiralarında da TL’ye dönüşlerin olması yatırımcılar için büyük bir fırsat olarak gösterildi. Şimdi de yıl bitmeden markaların düzenlediği kampanyalar öne çıktı. Bu alanda bazı ünlü yeme-içme markalarının yatırım bütçelerini 100 bin lira aşağıya çektiği gözlemleniyor.

Bazılarının ise franchising giriş bedellerinde yüzde 20 indirim yaptığı görülüyor. Kampanyalarda başı çeken yeme-içme sektörü. Bu alanda hizmet veren markaların bir ay içerisinde 100’den fazla yeni girişimci ile anlaşma imzalayacağı belirtiliyor. Yatırım yapacakların 2020 gelmeden franchise fırsatlarını değerlendirmesi gerektiğini anlatan uzmanlar, “Sektör birçok fırsat sunuyor. Bu fırsatlar 2020’de de devam edecek. Ancak yılın son kampanyaları her zaman daha cazip olabiliyor. Bu yüzden de yatırımcılar yılın son günlerinde franchise veren markaların genel merkezlerini sık sık ziyaret ediyor” dedi.

EK ÜCRET YOK

Markalar ve girişimciler arasında yapılan anlaşmalarda ek ücretlerin de masaya yatırıldığını anlatan uzmanlar, sektörün yıl sonu hareketliliğini şöyle anlattılar: “Bunlar kimi zaman reklam katkı payı, kimi zaman ise eğitim ve personel bulma adı altında girişimcilerden talep edilen ücretlerin başında geliyor. Ancak yılın son kampanyalarında bunların önemli bir bölümü talep edilmiyor ya da indirime gidiliyor.

Örneğin tüketici odaklı markalarda reklam katkı payları çok yüksek. Bu alanda hizmet veren markalar daha fazla reklam yapabilmek için girişimcilerden belli ücret talep ediyor. Bugün birçok marka 2019 bitene kadar bu ücretleri bir yıl boyunca almayacağını belirtiyor. Bu da girişimciler açısından önemli bir fırsat olarak görülüyor. Aynı şekilde personel bulma ve girişimciye eğitimler vermek de birçok markanın ek ücretleri arasında yer alıyor. Bugün markalar yılsonu kampanyalarına bunları da ekleyerek ‘yıl bitmeden franchise alan girişimcilerden eğitim gibi masrafları talep etmiyoruz’ diyor. Bu hamleler sektörün yılın son günlerinde önemli işler yapmasında büyük bir fırsat olarak görülüyor.”

MARKALAR YATIRIMINI ANADOLU’YA KAYDIRACAK

Sektör temsilcileri, 2020 beklentilerini de şöyle anlatıyor:   “Girişimciler çok büyük fırsatları kaçırsa bile, 2020’de de yeni kampanyalar mutlaka olacak. Özellikle Anadolu’da yeni markaların sayısı hızla artıyor.

Bugün Konya, Kayseri ve Sivas gibi iller 2020’de yatırım fırsatı açısından ilk sırayı alacak. Bu illerde kira fiyatlarının düşük olması da önemli bir fırsat olarak görülüyor.

Gelecek yıl birçok markanın yeni yatırımlarını Anadolu illerine kaydıracağını göreceğiz. Franchise sektörü 2020’de çok hızlı büyüyecek.”