BukyTalk, iş dünyasına İngilizce pratik yaptıracak

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimlerinden BukyTalk, anadili İngilizce olan konuşmacılarla kurum çalışanlarını bir araya getirerek, İngilizce konuşma pratiği kazandırıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Ocak 2020 Salı
AA + -

HABER: TUĞÇE ÖZKUŞ

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimcilerinden BukyTalk, sadece işletmelere yönelik B2B hizmet veriyor. BukyTalk, istenilen yer ve saatte, ihtiyaca özel içeriklerle çalışanların akıcı İngilizce konuşmasını sağlayarak, iş dünyasındaki global iletişim sorunlarını ortadan kaldırmak için bir proje geliştirdi. BukyTalk projesinin sahibi Hasan Can Üretmenoğlu ile projesi hakkında konuştuk.

Projeniz nasıl ortaya çıktı?

BukyTalk, İngilizce konuşma pratiği üzerine fiziksel bir ortam sunan ve çalışma şekli olarak da işletmelere odaklanmış B2B’ye yönelik bir startup. Anadili İngilizce olan konuşmacılar ile anlaşmalı kurumların çalışanlarını bir araya getiriyoruz. İş fikri ise birçok girişimcide olduğu gibi kendi ihtiyacımdan ortaya çıktı. Üniversitede kep attıktan üç gün sonra, bu ihtiyacımı nasıl çözerim diye uğraşırken, özellikle profesyonel hayattaki kişilerin İngilizce konuşma pratiğine ihtiyaçları olduğunu gördüm. Sonrasında kendimi BukyTalk konseptini kurarken buldum.

ÖĞRETMEN YOK

Projenizin yenilikçi yönleri neler?

Pazara baktığımızda birkaç dijital İngilizce konuşma platformu ve birbirinden farkı olmayan binlerce İngilizce kursu görüyorsunuz. Bu platformların hepsi fazlasıyla informatif ve İngilizce öğretmeni, defter, kitap ya da kalem gibi eğitim unsurları mevcut. Türkiye’deki İngilizce konuşamama sorununu araştırdığımızda ana nedenlerin hata yapmaktan korkmak ve utangaçlık olduğunu gördük. Biz bu sorunları kaldırıyoruz. BukyTalk’un konuşmacıları öğretmen değil; defter, kitap veya kalem gibi unsurlar da bulunmuyor. Kişilerin kendi seviyesinde olan en fazla altı katılımcı ile buluşmasıyla utangaçlığı ve ihtiyaca göre dizayn edilmiş eğlenceli içerikler vasıtasıyla da hata yapmaktan korkma sorununu çözüyoruz. Konuşulanları ve önemli kelimeleri de seans bitiminde otomatik mail yolu ile katılımcılarımıza gönderiyoruz. Özetle, İngilizce bilginizi kendi seviyenizden olan kişilerle eğlenceli içerikler ve oyunlar vasıtasıyla konuşturuyoruz.

BAHANEYİ KALDIRIYORUZ

Projeniz hangi aşamada ve hangi süreçlerden geçti? Müşteri ve kullanıcı profiliniz nasıl?

Projemiz iki kurum ile devam ediyor. Biri butik eğitim merkezi, diğeri ise reklam ajansı. Aynı zamanda başka işletmelerle de görüşüyoruz, hatta bu şirketlerden bazıları sektörlerinin önde gelenleri ve uluslararası şirketler. Haliyle bu talepler bizi mutlu ediyor. Kullanıcı profilimiz ağırlıklı 50 ve üzeri çalışana sahip kurumsal şirketler. KOBİ’lerle de görüşmelerimiz sürüyor. Onlardan da talep alıyoruz.

Diğerlerine göre farkınız nedir?

İngilizce konuşmak en fazla ertelediğimiz ve bahanelere sığındığımız şeylerden. ‘Zamanım yok, yol çok uzak, oraya gidersem çok yorulurum’ gibi bahaneler bitmiyor. Ancak BukyTalk’ta anlaşmalı kurumun çalışanları, kurumun istediği yer ve saatte oluşturulan randevular ile ana dili İngilizce olan kişilerle pratik yapmış oluyor. Bu da kullanıcı için en büyük kolaylık.

Projenizin Türkiye ve global pazara kazandıracağı faydaları neler?

Kurumun istediği yer ve saatte oluşturulan seanslar ile büyük kitlelerin İngilizce konuşma pratiğine ulaşılabilirliğini artıracağını düşünüyoruz. Aynı zamanda duruma ticaretin dilinin İngilizce olduğu gerçeğinden de bakarsak, gerek global pazarda iş yapan bir Türk firması gerek global pazarda olan bir firmanın başka bir ülkede iş yapabilmesi için en büyük eksik olan iletişim sorununu azaltmakta üstümüze düşeni yapmış oluyoruz.