BTM, gece gündüz icat için çalışıyor

Türkiye 2023’e kadar en az 10 Turcorn, yani değeri 1 milyar doları aşan startuplar çıkarmayı hedefliyor. BTM de 7x24 hizmet ile yatırımcılarla yeni fikirleri buluşturarak bu hedef için çalışıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Şubat 2020 Pazartesi
AA + -

Global startup ekonomisi 3 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Türkiye, 2023’e kadar en az 10 Turcorn, yani değeri 1 milyar doları aşan startuplar çıkarmayı hedefliyor. Bu yarışta Türkiye’yi etkin hale getirecek ekosistem hızla güçleniyor.

İTO’nun kurduğu BTM, kısa sürede Türkiye’deki startup ekosisteminin önemli merkezi haline geldi. Yıllık 300 startup çıkaran BTM, Türkiye’nin ‘2023’te 10 Turcorn’ stratejisine en az 1 Turcon çıkararak katkı vermek için 7/24 çalışıyor.

HABER: ŞEREF KILIÇLI

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yeni nesil girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, (BTM) Fulya’daki üç bin metrekarelik yeni yerleşkesinde startupları geleceğe hazırlıyor. Türkiye, 2023 stratejisi çerçevesinde en az 10 Turcorn çıkarmayı hedefliyor. BTM de 2023’e kadar en az 1 Turcorn (1 milyar dolar üzerinde değerlemeye sahip Türk Unicorn’u) çıkararak, bu hedefe destek vermek istiyor.

AZ ZAMANDA ÇOK STARTUP

BTM, yenilikçi fikri olan girişimcilere, projelerini hayata geçirmede gerekli tüm bileşenleri sunan tam donanımlı bir startup merkezi. 2017’de 30 startup ve 100’e yakın girişimciyle yola çıkan BTM, kısa sürede 10 kat büyüdü, 722 startupı mezun etti. Yeni döneminde ise 300 startup ve 1000’e yakın girişimciye ev sahipliği yapıyor. BTM çıkışlı startuplar bugüne kadar 45 milyon TL’den fazla değerleme yatırımı aldı ve 50 milyon TL’den fazla satış yaptı. BTM, akıllı tarımdan yapay zekaya, e-ticaretten sağlığa kadar 40 farklı sektörden yenilikçi iş fikirlerine destek oldu. 2022’de mevcut aktif çalışan startup sayısını 1000’e, startupların satış rakamını 580 milyon TL’ye, toplam startup yatırımlarını 1 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

BAŞVURU SÜRECİ

Girişimcilerin, BTM’ye kabul sürecinde ilk adım; www.btm.istanbul linki üzerinden online başvuru ile başlıyor. Daha sonra BTM ekibi tarafından yapılan ön değerlendirmeler sonucunda girişimciler mülakata davet ediliyorlar. Mülakatları başarıyla geçen girişimciler, İstanbul Ticaret Odası meclis ve komite üyelerinden oluşan değerlendirme kurulu karşısına çıkarak projeleriyle ilgili sunum yapıyorlar. Kurulun yaptığı puanlamanın ardından, belirlenen kontenjan çerçevesinde puan sıralamasına göre kabul yapılıyor. 

UYGULANAN PROGRAMLAR

BTM, girişimcilere; BTM Kamp, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka programlarıyla hizmet veriyor. Yenilikçi bir iş fikri olup, bununla ilgili ürün veya ürün çıktılarına sahip olan girişimciler, Ön Kuluçka’da bir araya geliyor. Şirket sahibi ve satış yapmış girişimciler Kuluçka; yatırım almış, ikinci veya üçüncü tur yatırım arayışında olan girişimciler ise Post-Kuluçka programında yer alıyor. Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post Kuluçka programlarına başvurular, belirlenen tarihlerde yapılabiliyor. Girişimciler, BTM Kamp’a ise yıl boyunca başvuru yapabiliyorlar. 

BAŞARISI ÖDÜLLERLE TESCİLLİ

BTM aldığı ödüllerle de başarısını ispatlamış bir startup merkezi. 2019’da, Imagine Tomorrow Yılın Girişim Hızlandırma Merkezi Ödülü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Proje Yarışması Girişimcilik Kategorisi Birincilik Ödülü ve ICC Dünya Odalar Federasyonu Dünya Odalar Yarışması En İyi KOBİ ve Girişimcilik Geliştirme Projesi Kategorisi Finalisti Ödülü, Medipol İK Ödülleri-Yılın İnovasyon Hızlandırma Kurumu Ödülü yeni başarıların da işaretçisi oldu.

Bu ödüllerin yanı sıra BTM, Doha’da düzenlenen World Incubation Summit’te, 70’i aşkın ülkede girişimcilik merkezlerinin endeksini oluşturan UBI Global tarafından 700’den fazla girişimcilik merkezi arasından ‘Dünyanın En Gelecek Vaad Eden Girişimcilik Merkezi’ ödülünü aldı.

BTM’DE NELER YAPILIYOR?

Dünyada bir ticaret odası tarafından kurulan ilk startup merkezi olma özelliğine sahip BTM’de şu faaliyetler yapılıyor:

  • BTM’de eğitim ve seminerler, mentor desteği, yatırımcı söyleşileri, girişimcilerin yatırımcı karşısında sunum yaptığı Demo Day etkinlikleri, 7/24 ofis imkanı, birebir danışmanlık gibi hizmetler, girişimcilere tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.
  • BTM, 81 meslek komitesi ile 440 binden fazla üyesi bulunan dünyanın üçüncü büyük ticaret odası İTO’nun iştiraki olması sebebiyle aynı zamanda organik bir yatırım ağına sahip. BTM’de girişimciler, İTO’nun 81 meslek komitesinden projeleri ile ilgili olan komitelere giderek sunum yapma hakkına erişebiliyor. Böylece girişimciler sektördeki bilirkişilerden geri dönüşler alarak, projelerini doğru bir şekilde geliştirebiliyor. Aynı zamanda potansiyel müşteri ve yatırımcılarla da bir araya geliyorlar.
  • BTM bünyesindeki 50 startup mentoru ve 500’den fazla sektör mentoru ile girişimcilere destek veriliyor.
  • BTM’de kamp süreçlerini başarı ile tamamlayan girişimciler, BTM Sahne - Yatırımcı Girişimci Buluşması (Demo Günü) etkinliğinde sahneye çıkarak, iş modellerini ve finansal argümanlarını yatırımcılara anlatıyor. BTM Sahne sonrasında girişimcilerin ve yatırımcıların eşleştirmesi başlıyor.
  • BTM’de mevcut programların haricinde yenilikçi iş fikirleri ve yıkıcı iş modelleriyle küresel arenadaki rekabette iddialı bir şekilde var olmalarını sağlayacak ‘Mucit Girişimci Programı’ ve ‘WinGlobal’ gibi tematik programlar bulunuyor. Ayrıca BTM, ulusal ve uluslararası kurumlarla birlikte gerçekleştirdiği projelerle birçok ülkede girişimcilik ekosistemiyle ilgili programların içinde yürütücü olarak yer alıyor. BTM, ölçeklenebilir (scale-up) girişimlere odaklı çalışmalarını global arenada sürdürürken, farklı kıtalar arasında da çalışmalar yürütmeye devam ediyor.