Meslek liselerine yeni dallar geliyor

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun toplantısında, sektörlerin ihtiyacı olan, alanında eğitim görmüş gençleri yetiştirecek meslek liseleri de görüşüldü. Kurul, bu okulların yeni alan ve dal açma taleplerini değerlendirdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Şubat 2020 Salı
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

İstanbul İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta başkanlığında toplandı. İTO’daki toplantıda kurslar, istihdam verileri, engellilere yönelik projeler ve mesleki eğitime ilişkin sunumlar yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ümit Ünal ve İŞKUR İl Müdürü Yunus Yelmen’in de katıldığı toplantıda, Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği çerçevesinde yapılacak 2020 Yılı Meslek Eğitim Planı, kurulun onayına sunuldu. Toplantıda, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serdar Gür, şehirdeki meslek liselerinin yeni alan ve dal açma talepleri hakkında bir sunum yaptı.

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIMI

İlçelerden Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne ulaştırılan alan ve dal açma talebi şöyle oldu:

 • Beyoğlu İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı, Cilt Bakımı ve Makyaj, Kadın Kuaförlüğü dalları
 • Kartal Ş.B.C. MTAL’de Emlak Komisyonculuğu dalı
 • Ümraniye Halide Edip MTAL’de Moda Tasırım Teknolojileri Alanı ve buna bağlı olarak Modelistlik dalı

VERİTABANI PROGRAMCILIĞI

 • Üsküdar MTAL’de Bilişim Teknolojileri Alanı ve Veritabanı Programcılığı dalı
 • Kağıthane Vali Hayri Kozakçıoğlu MTAL’de Sivil Havacılık Alanı ve Yer Hizmetleri dalı
 • Maltepe Mehmet Salih Bal MTAL’de Sivil Havacılık Alanı ve Yer Hizmetleri dalı
 • Bayrampaşa Ş.B.İ.E. MTAL’de Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü dalı

MOTORLU TAŞITLAR

 • Eyüpsultan Alibeyköy MTAL’de Asansör Sistemleri dalı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı ve bu alana bağlı Otomotiv Elektromekanik, Otomotiv Boya, Otomotiv Gövde dalları, ayrıca Seramik ve Cam Teknoloji Alanı ve buna bağlı Dekoratif Cam dalı

GIDA İŞLEME

 • Pendik Hezarfen MTAL’de Gıda İşleme 
 • Esenyurt Kıraç İMKB MTAL’de Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı ve buna bağlı İklimlendirme Sistemleri dalı

ENDÜSTRİYEL TASARIM

 • Sancaktepe Eyüp Sultan MTAL’de Tasarım Teknolojileri Alanı, Endüstriyel Ürünler Tasarımı dalı, ayrıca Pasta ve Tatlı Yapımı dalı
 • Sancaktepe Fehmi Yılmaz MTAL’de Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı ile Cilt Bakımı ve Makyaj, Erkek Kuaförlüğü, Kadın Kuaförlüğü dalları ile yiyecek içecek için ‘Servis’ dalı

MEKATRONİK

 • Sarıyer Mehmet Rıfat Evyap MTAL’de Bilişim Teknolojileri Alanı ve buna bağlı olarak Web Programcılığı ile Veritabanı Programcılığı dalı. Ayrıca Endüstriyel Otomosyon Teknolojileri Alanı ile buna bağlı olarak Endüstriyel Kontrol ve Mekatronik dalları. Bunların yanı sıra Kimya Teknolojisi Alanı ile buna bağlı olarak Kimya Laboratuvarı açılması. Aynı okulda Elektrik Elektronik alanındaki Bobinaj dalı ile Kimya Teknolojiisi alanındaki proses dalının kapatılması.
 • Küçükçekmece Dr. Oktay Duran MTAL’de Fotoğraf dalının açılması.

ENDÜSTRİYEL KONTROL

 • Kağıthane Gültepe MTAL’de Anadolu Teknik programı içinde Veritabanı Programcılığı, Savunma Elektronik Sistemleri, Endüstriyel Kontrol, Mekatronik Teknolojileri, Mikromekanik, Savunma Mekanik Sistemleri dalı açılması. Aynı okulda Anadolu Meslek Programı içinde Endüstriyel Kontrol, Mekatronik alanları açılması.

KAPATMA TALEBİ

 • Eyüpsultan Ahmet Edip Önder Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan da Mobilya ve İç Mekan Tasarımı alanının kapatılması teklifi görüşüldü. Okuldaki alan sayısının öğrenci sayısına göre fazla olduğu kaydedildi.  Taleplerden çoğu uygun görülürken, bazıları için olumsuz görüş bildirildi. Onaya sunulan taleplerin sonuçları yakında açıklanacak.

KIZLAR KONTENJANI DOLDURAMADI

Bahçelievler İHKİB Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretim şeklinin değiştirilmesi talebi de İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nda görüşüldü. Anadolu Meslek Programı bünyesinde Moda Tasarım Teknolojileri, Pazarlama ve Perakende ve Tekstil Teknolojisi alanları olan okulda kız öğrencilere öğretim veriliyor. Fakat okulun sadece kızlara açık olması sebebiyle 9’uncu sınıfta yeterli kayıt yapılamadığı, okul kontenjanının boş kaldığı bildirildi. Okuldaki alanlarda erkek öğrencilerin de öğrenim görebileceği dikkate alındığında, okulun öğretim şeklinin ‘karma’ olarak değiştirilmesi teklif edildi.