Güzellik hizmeti kapınıza geliyor

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimlerinden MeloKnows, kişisel bakım ve güzellik hizmetlerinin en konforlu şekilde kullanıcılara ulaşmasını sağlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Şubat 2020 Perşembe
AA + -

HABER:TUĞÇE ÖZKUŞ 

İstanbul gibi zamana karşı yarışılan şehirler için eşsiz bir fırsat sunan MeloKnows, kişisel bakım ve güzellik hizmetlerine, tüketicinin istediği zamanda ve yerde ulaşmasını sağlıyor. Projenin kurucusu Melis Bilgili ile MeloKnows’un detaylarını konuştuk.

MeloKnows projesinden bahseder misiniz?

Ülkemizde kadınlar, yılda ortalama sekiz günlerini güzellik hizmetlerine ayırıyor ve bu sürenin neredeyse yarısı bu hizmetlere ulaşmak için geçiyor. Ancak güzellik merkezine gitmek kolay olmuyor. MeloKnows, Türkiye’de güzellik hizmetlerini kapınıza getirme vizyonu ile kurulmuş ilk platform. Bir web ve mobil uygulama üzerinden, kişisel bakım ve güzellik hizmetlerine ihtiyacı olan müşterilerin, bu hizmetleri sistemimizde yer alan profesyonel güzellik uzmanları tarafından bulundukları konumda konforlu şekilde almasını sağlıyoruz.

SALONLAR DA KULLANIYOR

Güzellik salonları ve kuaförler için de büyük bir avantaj sunuyoruz. Bu merkezlerde çalışan ve sistemimize aldığımız personeli, gerek evlerinde gerekse salonda hizmet almak isteyen müşteriler ile eşleştirerek, boş zamanlarını değerlendirmelerini sağlıyoruz. MeloKnows, sadece kullanıcıları ve profesyonelleri bir araya getirmekle kalmıyor, aynı zamanda onlara randevularında kozmetik ürünler hediye ediyor. Böylece anlaşmış olduğu kozmetik firmaların tanıtımını yapıyor, kullanıcılar için randevu almak daha avantajlı hale geliyor ve profesyoneller yeni ürünlerle tanıştırılıyor.

Hedeflediğiniz yeni müşteri profili var mı?

Başta İstanbul ve Ankara gibi trafiğin ve iş hayatının yoğun olduğu şehirlerde yaşayan ancak hamile, hasta, yaşlı, yorgun veya çocuğunun olması nedeniyle kişisel bakım hizmetlerine vakit ayırmaya zorlanan ya da tamamen konforlu olması nedeniyle bu hizmetleri evinde, ofisinde almaya istekli, çoğunluğu 25-40 yaş arası kadınlardan oluşan internet kullanıcıları, kullanıcı profilimizi oluşturuyor. Hedeflediğimiz diğer kitle ise mahremiyetine önem verdiği için herkese açık güzellik merkezlerine gitmeye çekinen kadın ve erkekler.

Uygulamada en çok kullanılan hizmetler neler?

MeloKnows.com’u 2019’un kasım ayında lanse ettik. Sitemiz üzerinden düzenli olarak alınan güzellik hizmetleri daha çok tercih edildi. Bunların arasında en çok kalıcı oje, manikür, fön ve günlük makyaj tercih edildi. Kullanıcılar bu hizmetleri evlerinde almak yerine ofislerinde almayı tercih ettiler. Kış aylarında kaş kontörü başta olmak üzere kalıcı makyaj randevuları da arttı. Uygulamamızdaki kalıcı makyaj hizmetleri, hijyen prosedürleri gereği sadece güzellik merkezlerinde randevu alımına açık. Ayrıca, uygulamamız şu an Android’de yer alıyor, iOS’ta ise önümüzdeki haftalarda yerini alacak.

Projeyi benzerlerinden ayıran özellik nedir?

Bu büyük pazarda, Türkiye’ye bu sistemi ilk getirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Benzeri bazı platformlar, sizin profesyonelleri değil profesyonellerin sizi seçmesine ya da profesyonellerin sizin çağrınıza dönüş yapmasına imkan sağlıyor. Size yakın salonlardan randevu almanızı sağlayan girişimler de bulunuyor. Ancak bu platformlarda konuma hizmet seçeneği bulunmuyor.

Projenizin Türkiye ve global pazara kazandıracağı faydaların neler olduğunu düşünüyorsunuz?

MeloKnows, şu anda kullanıcıların kişisel bakım ihtiyaçları için büyük bir zaman tasarrufu ve konfor sağlıyor. Ancak kullanıcıların ihtiyacı olan sadece kişisel bakım hizmetlerini kişiselleştirmek değil, kişiselleştirilmiş bakım ürünlerine de ulaşmak. Şu anda ülkemizde bir internet kullanıcısı ayda ortalama 67 dakikasını sadece bir kozmetik sitesinde geçiriyor. Kozmetik siteleri, ekran başında en çok zaman geçirilen siteler. Ancak bu sitelerdeki satın alma oranlarına baktığımız zaman diğer sektörden çok daha geride yer aldığını görüyoruz. Bu nedenle, yakın sürede uygulamamızda, kişisel bakım hizmetleri ile birlikte ürünleri de satacak, böylece platformumuzu başta ülkemiz sonra MENA bölgesinde kullanıcıların bütün kişisel bakım ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinden karşılayabildiği bir uygulama haline getireceğiz.

50 ÇEŞİT HİZMETİ SEÇİN, GELSİN

MeloKnows kullanıcıları, web veya mobil uygulama üzerinden; kalıcı oje, fön, sakal tıraşı ve kaş tasarımı gibi 50’den fazla güzellik hizmeti içinden ihtiyacı olanları rezervasyon sepetlerine ekliyor ve bu hizmetleri nerede ve ne zaman almak istediklerini seçiyorlar. MeloKnows, kullanıcıların beklentilerine uygun güzellik uzmanlarını seçiyor, kullanıcıların uygun uzmanları, çalışmaları ve ücretleri gibi birçok kritere göre karşılaştırmasını sağlıyor. Uygulamadaki Türkçe, Farsça ve İngilizce dil seçeneklerinden yararlanarak, bir yemek siparişi vermek kadar kolay ve hızlı şekilde online rezervasyon veya ödeme yapılabiliyor.

BTM BİZE İSTANBUL’U KAZANDIRDI

Melis Bilgili, BTM’de olmanın kendilerine sağladığı katkıyı şöyle ifade etti: “BTM bize İstanbul’u kazandırdı desem yeridir. Girişim fikri beni bulduğu anda hedef pazarımızın İstanbul olduğunu biliyordum, ancak MAC Cosmetics’de bölge sorumlusu olarak çalışıyor ve Ankara’da yaşıyordum. İstanbul’a sık ziyaretlerim ile burada bir ekip ve şirket kurmam, kozmetik firmalar ve güzellik uzmanları ile görüşmeler ayarlamam oldukça yorucu bir süreçti. BTM girişimcisi olduktan sonra, burada bize ait bir ofis sunuldu ve İstanbul’a yerleştim. Önemli ziyaretçilerimizi bu ofiste ağırlamaya başladık. Kozmetik firmalarından gelen kargolar için bir depomuz oldu. İTO’ya kayıtlı kozmetik firmalarına ve güzellik merkezlerine rahat ulaştık, yatırımcıların dikkatini çekmeye başladık. BTM’deki Winglobal Sahne’de birçok devlet büyüğüne girişimimizi tanıtma fırsatı yakaladık. Bu şehirde sizi gerçekten destekleyen güvenilir. bir kurumun olduğunu bilmek güven verici.”