Gıdada üretim ve lojistik

Üretimi ve ticareti etkileyen gelişmeleri yakından takip eden, tedbir alınması gereken yerlerde gerekli girişimlerde bulunan İstanbul Ticaret Odası, sektörlerin durumunu ihtisas komitelerinde masaya yatırıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Şubat 2020 Perşembe
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Üretimi ve ticareti etkileyen gelişmeleri yakından takip eden, tedbir alınması gereken yerlerde gerekli girişimlerde bulunan İstanbul Ticaret Odası, sektörlerin durumunu ihtisas komitelerinde masaya yatırıyor. İTO bünyesindeki Gıda İhtisas Komitesi, beşinci toplantısını yaptı. İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet  Özer başkanlığında toplanan komite; hububat, hayvansal gıda ve perakende alanlarında sektörün temsilcilerini bir araya getirdi.

DESTEK POLİTİKASI

Toplantıda; Hububat, Bakliyat, Kuruyemiş ve Kuru Meyve Meslek Komitesi’nin, bakliyat ürünlerine yönelik tarımsal destek politikalarının oluşturulması ve verimli tohum çalışması yapılması önerisi görüşüldü. Ayrıca sigorta primlerinin indirilmesi, dolaylı vergiler, enerji ve nakliye giderlerinin düşürülmesi hususlarındaki talepler değerlendirildi. Toplantıda, Türkiye’nin zirai ürünlerde kendine yeten bir ülke olması için ürün desteğinin önemli bir ihtiyaç olduğu kaydedildi. Tarım arazilerinin bütünleştirilmesi gerektiği vurgulanan toplantıda, sektör temsilcileri ticarete konu malları üreten çiftçinin bilinçlendirilmesi için yeni çalışmalar yapılmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi. 

ENVANTER İHTİYACI

Türkiye’nin imalat sanayi açısından birçok şeyi başarmasına rağmen, tarımın biraz ihmal edildiğini belirten sektör temsilcileri, “Hem üretim hem de tüketim envanteri hazırlanmalı. Buna göre bir model oluşturup, çiftçinin üretimi yönlendirilmeli” diye konuştu. Gıda toptancılarının Kayabaşı’na taşınacağı hatırlatılan toplantıda, Anadolu yakasında da bir merkez ihtiyacı dile getirildi. Anadolu yakasında kurulması düşünülen merkezde, yerinden satış noktaları ve marketlerin de planlandığı ifade edildi. Ayrıca gıdaya özel lojistik merkezi ihtiyacı da dile getirildi. 

İNGİLTERE’YE İHRACAT ARTACAK

Gıda İhtisas Komitesi toplantısında, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının yeni fırsatlar barındırdığı da dile getirildi. Sektör temsilcileri, “İngiltere, Türkiye’den daha fazla ürün almak istiyor. Bu konuda İstanbul ve Ankara’daki temasları artmaya başladı” diye konuştu.

TAĞŞİŞ DİSİPLİNE GİDECEK

İto’daki toplantıda ayrıca taklit ve tağşiş yapan firmaların olumsuz etkisi de tartışıldı. Bu firmalara karşı Odaların disiplin kurullarının daha etkin olacağı bilgisi paylaşıldı. Toplantının gündem maddeleri arasında peraken-de meslek lisesi ve Geri Kazanım Katılım Payı da yer aldı.