Önceliğimiz üretim ve istihdam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsün etkilerini azaltmak için hazırlanan 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde önceliğin üretim ve istihdam olduğunu söyledi. Erdoğan, paketten istifade edecek şirketlere de ön şart koştu: “Firmalar istihdam kaybına yol açmamalı.”

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Mart 2020 Salı
AA + -

Cumhurbaşkani Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsün etkilerini azaltmak adına hazırlanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile en büyük önceliğin üretim ve istihdamın sekteye uğramaması olduğunu belirterek, “İnşallah bu süreçten, kamu-özel sektör dayanışması ile daha da güçlenerek çıkacağız” dedi.

19 MADDELİK ÖNLEM

Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, gıdadan perakendeye, tekstilden turizme, otomotivden demir çeliğe kadar pekçok sektörde virüsün etkilerini azaltmak için alınan ve 19 maddeden oluşan ekonomik tedbirleri açıkladı. “Önceliğimiz üretim ve istihdamın sekteye uğramaması” diyen Erdoğan, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinden istifade etmek için şirketlere de ön şart koştu: “Firmalar için ön şartımız istihdam kaybına yol açmamaları.”

FİNANS KURUMLARINA ÇAĞRI

Koronavirüsün ekonomideki etkilerinin azaltılması kapsamında finans kuruluşlarının da adımlar atması gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Finansal kurum ve kuruluşlarda kredi limiti olan firmaların, likidite ve nakit ihtiyacına yönelik taleplerinin hızlıca karşılanması, ayrıca kredi limitlerinin kullandırılmasında kısıtlamaya gidilmemesi önemli. Finans kuruluşlarından, bu ortamda istihdamın muhafazası ve ekonomik büyümenin sürdürülmesi için kredi şartlarının esnetilmesine yönelik adımlar bekliyoruz” dedi.

GELİR KAYBI OLMASIN

Tüm finans kuruluşlarının kredi geri çağırma, mevcut kredi limitini kullandırmama, fiyat artırma, teminat şartlarını zorlaştırma uygulamalarından özenle kaçınmasını istediklerini vurgulayan Erdoğan, “Bunun yanında kurumsal firmaların, KOBİ’lerin, bireysel kesimin, geçici iş ve ciro kaybı veya benzeri nedenlerle gelir kaybı yaşayanların, kredi borçlarıyla ilgili taksit, öteleme, yapılandırma, düzenleme taleplerine süratle ve olumlu cevap verilmeli. Türkiye Bankalar Birliği’nin bu konuda aldığı tavsiye kararına, tüm finans kuruluşlarının uyacağına inanıyoruz. Biz de bu süreci yakından takip edeceğiz” dedi.

100 MİLYAR LİRALIK KAYNAK

Salgının etkilerinin azaltılması kapsamında bir dizi tedbirlerin alındığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz bir paketle Kovid-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz” dedi.