Toplumsal dayanışma ile birlikte başaracağız

İstanbul Ticaret Odası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası’na 5 milyon TL katkı sağladı. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Koronavirüs mücadelemizi sürdürüyoruz. Toplumsal dayanışma ruhumuzla her türlü olumsuzluğu bertaraf edip birlikte başaracağız” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Nisan 2020 Çarşamba
AA + -

Koronavirüs salgını ile mücadele için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 aylık maaşını vererek başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’na siyaset, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan destek yağıyor. 2 Nisan itibarıyla 550 milyonu TL’yi aşan kampanyaya, İstanbul Ticaret Odası da 5 milyon TL katkı sağladı.

AİDATLAR EKİME ÖTELENDİ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, bu süreçte firmaların aidatlarının gecikme zammı ve faizi olmaksızın ekim ayına ertelendiğini duyurdu ve “Koronavirüs mücadelemizi sürdürüyoruz. Firmalarımızın haziran ayı sonuna kadar Odamıza ödemesi gereken aidatlar gecikme zammı ve faizi olmaksızın ekim ayına ertelendi. Toplumsal dayanışma ve birlik ruhumuzla her türlü olumsuzluğu bertaraf edip birlikte başaracağız” dedi.

Avdagiç, twitter hesabında, ekonomide çarkları durdurmadan üretimin devamı için hükümetin arka arkaya açıkladığı tedbirleri, teşvikleri ve destek paketlerini değerlendirdi.

KDV ÖDEMELERİ ERTELENDİ

Belirlenen sektörler için nisan, mayıs ve haziran ayındaki muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek. Bu destek tüm şahış işletmelerini de kapsıyor. Kapsamın tüm sektörleri içermesi için çalışmalarımız devam ediyor.

KGF DESTEĞİ 50 MİLYAR TL

KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarıldı. Böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere öncelik verilecek.

KISA ÇALIŞMA ŞARTLARI

Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanma şartları iyileştirildi. 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirildi. Kapatılan işletmeler için başvuru belgeleri 10’dan 2’ye düşürüldü.

İŞ’E DEVAM İÇİN BAŞVURUN

Kamu bankaları öncülüğünde ‘İş’e Devam Kredi Desteği’ açıklandı. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7.5 faiz oranlı kredi başvuruları 26 Mart 2020 tarihi itibariyle başlayacak.

ÇEK ÖDEMELERİNE DESTEK

İşletmelerin çeklerini ödeyebilmeleri için tüm sektörlerde Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz ‘Çek Ödeme Destek Kredisi’, 30 Mart 2020’de uygulamaya alınacak.

EKONOMİYE İSTİKRAR KALKANI

Kamu bankaları tarafından açıklanan ‘İş’e Devam Kredi Desteği’ yanında özel bankaların da katılabileceği yüzde 9.5 faizli, 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği’ paketi Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklandı. Krediye müracaat başladı.

TİCARİ ALACAK SİGORTASI

Mikro ve küçük ölçekli işletmeler için geçerli olan ‘Ticari Alacak Sigortası’ kapsamında orta ölçekli (cirosu 125 milyon TL’ye kadar olan) işletmeler de dahil edildi.

KOSGEB ALACAKLARI 2021’DE

KOSGEB’in 30 Haziran’a tahakkuk edecek alacakları 2021 yılına ertelenecek.

GEKAP’TA İLK ÖDEME HAZİRAN’DA

Geri kazanım payı (GEKAP) beyannameleri 6 ayda bir verilecek. İlk beyan ödemi Haziran 2020 sonuna ertelendi.

İŞYERİ KİRA BEDELLERİ

Faaliyetleri zorunlu olarak durdurulan işyerleri için kamu idarelerince kira bedeli tahakkuk ettirilmeyecek. 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020’ye kadar işyeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak.

İCRA-İFLAS DURDURULDU

Mart ayı KDV ve BA/BS beyannameleri ve ödemeleri 1 ay ertelendi. İcra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durdurulacak.

BORÇLAR SİCİLE İŞLENMEYECEK

24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi, çek, senet, kredi kartı borçları, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek.

OTOPARK YÖNETMELİĞİ

Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.

TURİZMDE ÖDEMELER 6 AY ERTELENDİ

Turizm sektöründe 1 Nisan 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihi arasında kamuya ödenecek tüm kira, hasılat, ecrimisil ödemeleri 6 ay ertelendi. Konaklama vergisi, 1 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

TEKNOPARK FİRMALARI 2 AY KİRADAN MUAF

Teknoparklardaki kuluçka firmalarından ve ticari işletmelerden 2 ay süreyle kira alınmayacak.

TELAFİ ÇALIŞMA SÜRESİ 4 AY

Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartıldı.