İstanbul 44’üncü kongre şehri oldu

İstanbul, 2019 yılında dünyadaki 424 kongre şehri arasında 40 sıra ilerleyerek 44’üncü olurken, Avrupa’da 27’nci sırada yer aldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba
AA + -

Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği’nin (ICCA) her yıl yayınladığı rapora göre İstanbul, 2019’da dünyada büyük kongrelere ev sahipliği yapan 424 şehir arasında 44’üncü, Avrupa’da ise 27’nci sırada yer aldı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul’un salgına kadar peş peşe 3 yıl kongre şehirleri ve toplantı endüstrisi sıralamasındaki yerini hızla yükseltmeyi başardığını söyledi.

YÜZDE 75 ARTIŞ

İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu başkanlığı görevini de yürüten Avdagiç, “ICCA, önemli uluslararası dernek ve birliklerin dönüşümlü toplantılarını dikkate alıyor. Buna göre İstanbul’da 2019’da dünya çapındaki kongre sayısı bir önceki yıla göre yüzde 75 artış gösterdi. Covid-19'suz 2019 yılında İstanbul’un uluslararası kongre ve toplantı sayısında dünyada 40 sıra birden ilerlediği tescil edilmiş oldu” dedi. Avdagiç, 2020’de şu ana kadar salgın engeline birçok büyük kongrenin takıldığını belirterek, “Kongre şehirleri arasında peş peşe 3 yıl üst sıralara tırmanan İstanbul’da bu yıl yapılacak en az bin katılımcılı 6’dan fazla uluslararası kongre ve toplantı, Kovid-19 sebebiyle zorunlu olarak ertelendi. Şimdi ilk etapta sosyal izolasyonun ön plana çıktığı küçük çaplı etkinliklerle başlayacağız. Salgın sonrası yeni normalde, 2021’den itibaren tüm ertelemeleri fazlasıyla telafi edecek yeni bir kongre ve toplantı takvimi üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.

HEDEF İLK 20

İlk hedeflerini, İstanbul’un kongre şehirleri sıralamasında yeniden ilk 20’ye girmesi olarak açıklayan Avdagiç, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul, dünyanın lider kongre, toplantı ve etkinlik destinasyonlarından biri. Tüm bu sıkıntılar sona erdiğinde, İstanbul’un yükselişine kaldığı yerden devam edeceğini öngörüyor ve şehrimizin potansiyeline canı gönülden inanıyoruz. İstanbul ve genel olarak Türkiye'nin bu süreçteki en büyük avantajı hizmet kapasitesi ve ülke olarak alınan sağlık tedbirleri” dedi.

10 YILDA 1.041 TOPLANTI

ICCA’nın dünyada en çok uluslararası kongre ve toplantıya ev sahipliği yapan şehirler sıralamasında ilk üçte Paris, Lizbon ve Berlin yer aldı. Dünya ülke sıralamasında ise ilk üçe ABD, Almanya ve Fransa yerleşti. 2019 yılında dünya genelinde toplam 13 bin 254 toplantı gerçekleşirken, Avrupa bölgesi 7 bin 33 toplantıya ev sahipliği yaptı. Rapora göre, İstanbul'da son 10 yılda toplam bin 41 kongre ve toplantı gerçekleştirildi. En çok kongrenin yapıldığı yıl ise 159 toplantı ile 2015 yılı oldu.