Online ticarette ANNELERİN GÜNÜ

Pandemi döneminde, daha önce online alışveriş yapmamış kesim de e-ticaret hizmetleriyle tanıştı. Online kanallarda yaklaşık iki aydır yükselen talep, anneler günü haftasında birçok üründe siparişleri ikiye katladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Mayıs 2020 Çarşamba
AA + -

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler sebebiyle online perakende alışveriş hacmi arttı. Alışveriş merkezlerinin ve mağazaların büyük kısmının kapalı olması sebebiyle anneler günü alışverişleri de online kanallarda kapasiteleri zorladı.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi, pandemi sürecinde daha önce online alışveriş yapmamış bir kesimin de e-ticaret hizmetleriyle tanıştığını kaydetti. Ekmekçi’nin verdiği bilgiye göre pandemi sürecinde online kanallarda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60'a varan talep artışı yaşandı. 

MUTFAK ALETLERİ

Bu yıl anneler günü kampanyalar dönemi için online sektörün toplam hacim tahmininin 3.9 milyar TL olduğunu kaydeden Ekmekçi, “Anneler günü haftasında, geçen yıl 250 TL olan sepet tutarı 300 TL’ye yükseldi. Bu yıl alınan hediyeler de farklılaştı. Evde yemek yapma tercihinin yüzde 80 arttığı bu dönemde, annelerimize de yoğun bir şekilde küçük elektrikli ev ve mutfak aletlerinin alındığını gözlemledik. Yanımızda olmayan ama uzaktan görüşme yaptığımız annelerimiz için ise bu görüşmelerde kullanım için cep telefonu ve tablet gibi ürünlerde de artış gördük” diye konuştu. 

36-40 YAŞINDAKİLER

TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı da siparişlerde geçen yıla göre ortalama yüzde 50, çeşitli kategorilerde yüzde 100 artış yaşandığını söyledi. Bu dönemde en çok 36-40 yaş grubundakilerin alışveriş yaptığına dikkat çeken Kantarcı, “En çok alışveriş yapılan iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya” dedi. 

CEP TELEFONU

Elektronik tüketici ürünlerinde ise sektörün hem fiziki hem online mağazası olan iki grubunda akıllı telefon satışlarının ilk sırada yer aldığı bildirildi. Sepet miktarı 1500 TL’nin üzerine çıkarken, sepette geçen yıla göre yüzde 60, nisan ayının başına göre yüzde 5 artış oldu. 

EN ÇOK ALINAN HEDİYELER

Kozmetik, güzellik ürünleri, moda ve aksesuar ürünleri, bahçe mobilyaları, mutfak gereçleri, kahve makinası, elektrikli süpürge, robot süpürge, cep telefonu, akıllı bileklik, tablet, spor ayakkabı, çanta, terlik, takı, gözlük.

ÇİÇEKÇİLER BAYRAM ETTİ

Anneler günü denilince ilk akla gelen sektörlerin başında çiçekçiler yer alıyor. Uzun süre sonra dükkanlarını açabilen çiçekçiler, hem telefon hem de internet üzerinden aldıkları siparişleri yetiştirmek için yoğun şekilde çalıştı. Siparişlerin kendilerini memnun ettiğini belirten çiçekçiler, yıllardır yapamadıkları satışları bir günde yaptıklarını kaydetti. Çiçekçiler, kısıtlamalar sebebiyle trafik yoğunluğu yaşanmamasının, teslimat için kendilerine avantaj sağladığını belirtti. İstanbul’daki sektör temsilcileri de 10-11 Mayıs tarihlerinde çiçekçilerin açık olması yönündeki taleplerini ilgili mercilere ulaştırdığı için İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’e teşekkür etti.