Milli yüksek hızlı treni TÜRASAŞ üretecek

Milli yüksek hızlı treni üretecek iktisadi devlet teşekkülü TÜRASAŞ’ın kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. TÜRASAŞ, raylı sistem araçlarının yerli ve milli üretimiyle tasarımının yanı sıra kritik bileşenlerindeki yerlilik oranının artırılması görevini de üstlenecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Haziran 2020 Pazartesi
AA + -

Milli yüksek hızlı treni üretecek iktisadi devlet teşekkülü TÜRASAŞ’ın kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. TÜRASAŞ, raylı sistem araçlarının yerli ve milli üretimiyle tasarımının yanı sıra kritik bileşenlerindeki yerlilik oranının artırılması görevini de üstlenecek.
 
ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürlüğü’nün bağlı ortaklıkları olan Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ’nin (TÜDEMSAŞ) birleştirilmesiyle iktisadi devlet teşekkülü olarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ’nin (TÜRASAŞ) kurulmasının mart ayında kararlaştırıldığını ve konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın 3 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi.
YERLİLİĞİN ARTIRILMASI
Motordan vagona, bojilerden tren setlerine kadar yerli ve milli üretim gerçekleştiren TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ’ı bütün haline getirecek TÜRASAŞ’ın Milli Yüksek Hızlı Tren’i yapacağı bilgisini veren Karaismailoğlu, firmanın ‘ana statü’sünün de Resmi Gazete’de yer aldığını bildirdi. Karaismailoğlu, şirketin raylı sistem araçlarının yerli ve milli üretimiyle tasarımının yanı sıra kritik bileşenlerindeki yerlilik oranının artırılması görevini üstleneceğine işaret ederek, “Yeni kurduğumuz şirketin görevleri arasında ayrıca yerli sanayinin Ar-Ge, tasarım ve üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi, her türlü raylı sistem araçlarının ve alt bileşenlerinin imalatı, bakım ve onarımının yapılması ile yaptırılması da yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu.
MERKEZİ ANKARA
TÜRASAŞ’ın merkezinin Ankara’da olacağını belirten Karaismailoğlu, “TÜRASAŞ’ın yönetim organizasyonunu bir an önce kuracağız. Böylece Milli Yüksek Hızlı Trenimizi üretecek TÜRASAŞ, yapım çalışmalarına hızla başlayacak. Hedefimiz, milli YHT ile bölgenin en önemli üreticisi haline gelmek” dedi. Karaismailoğlu, milli ve yerli demiryolu sanayinin oluşturulması noktasında TÜRASAŞ’ın kümeleşme çalışmaları yapacağını ve uluslararası birliklere katılacağını bildirdi.
 
Çok yönlü üretim yapılacak
 
Raylı sistem altyapısının bakımı, onarımı, yenilenmesi ve yapımı için gerekli çeken ve çekilen araçların da artık TÜRASAŞ tarafından üretileceğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “TÜRASAŞ’ın kurulması ve demiryollarının yerlileştirilmesi noktasında büyük öneme sahip 3 firmamızın birleştirilmesi ile milli demiryolu sanayimiz çok daha hızlı gelişecek. Milli ve yerli yüksek hızlı tren gibi hedeflerimize de çok daha hızlı bir şekilde ulaşacağız” dedi. Karaismailoğlu, milli ve yerli YHT ile ilgili çalışmaların daha önce 3 firma arasında kurulan koordinasyonla yürütüldüğünü anımsatarak, her firmanın milli YHT’nin ayrı bir bölümüyle ilgili çalışma yaptığını hatırlattı. ‘Ana statü’sü belirlenen TÜRASAŞ’ın yönetim organizasyonunu bir an önce kuracaklarının altını çizen Karaismailoğlu, “Böylece Milli Yüksek Hızlı Trenimizi üretecek TÜRASAŞ, yapım çalışmalarını hızlandıracak. TÜRASAŞ ile Milli Yüksek Hızlı Trenimizi üretmekle kalmayacağız. İnanıyorum ki, en yakın zamanda da bölgenin en önemli üreticilerinden biri olacağız” dedi.