PARDUS, Diyanet’in 10 bin bilgisayarında kullanılacak

TÜBİTAK ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın imzaladığı protokol kapsamında, yerli ve milli PARDUS işletim sistemi, Diyanet’in merkez ve taşra teşkilatlarındaki 10 bin bilgisayarda kullanılacak. Protokol, yerli ve milli yazılım alanında kamuda şimdiye kadar yapılmış en yaygın kullanım sözleşmesi özelliğini de taşıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Temmuz 2020 Cuma
AA + -

TÜBİTAK ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında Açık Kaynak ve PARDUS dönüşümü işbirliği protokolü imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, imza töreninde yaptığı açıklamada, Diyanet’in geçen yıl tüm kamu kurumlarına örnek olacak bir kararla Milli Yazılım Hamlesi’ni hayata geçirerek, merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarının tamamında bilgi işlem altyapısını millileştirmeye odaklandığını söyledi. Varank, “Diyanette şimdiye kadar 872 kullanıcı TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılım PARDUS’a geçti. Yurt dışındaki bulut sunucularındaki veriler, kurumun kendi veri merkezine taşındı. Ayrıca, Diyanet sunucularına TÜBİTAK’ın kurulum rehberini yayınladığı açık kaynak Jitsi video konferans sistemi kuruldu” dedi.

MİLLİ YAZILIM EKOSİSTEMİ

İmzalanan protokolle Açık Kaynak PARDUS’un Diyanet’in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayara yaygınlaştırılmasının mümkün olacağını belirten Bakan Varank, “Bu durum yerli ve milli yazılım alanında, kamuda şimdiye kadar yapılmış en yaygın kullanım sözleşmesi anlamına geliyor” diye konuştu. Açık kaynak teknolojilerin bağımsız ve güvenli bir bilişim altyapısına sahip olmakta kritik önem taşıdığına dikkati çeken Varank, şöyle konuştu: “Yurt dışından alınan ürünler hem bilgi güvenliği hem de dış bağımlılık açısından önemli maliyetler doğurabiliyor. Bakanlık olarak yazılım ekosisteminin geliştirilmesini son derece önemsiyoruz. Dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli tüm teknolojilerin tabanında yazılım, yazılımın omurgasında ise insan kaynağı var.

Yazılım ekosistemimizi daha da ileri taşımak adına Türkiye Açık Kaynak Platformu’nu kurduk. Platformda özel sektör, kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden paydaşlarımız var.”

100 BİN KULLANICI

Bakan Varank, halen 100 bine yakın kullanıcının PARDUS işletim sistemini kullandığı bilgisini vererek, Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Milli Savunma bakanlıklarıyla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı gibi kurumların analiz ve dönüşüm sürecinde olduklarını söyledi. PARDUS’u erken yaşlarda öğrencilere de tanıtmak istediklerini belirten Varank, bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı ile sınıflardaki akıllı tahtalara özel bir PARDUS sürümünü yaygınlaştırdıklarını aktardı.

Protokol kapsamında, TÜBİTAK tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde tanıtım ve eğitim faaliyetleri, istemci bilgisayarlara PARDUS kurulumu, uygulama ve sunucu sistemlerinin açık kaynak muadillerine dönüşümleri yapılacak. İstemcilerin uzaktan merkezi yönetimi için LiderAhenk, kimlik yönetimi için de Engerek ürününün kurulumu gerçekleştirilecek.

YENİ SÜRÜMLER DE HAZIRLANIYOR

PARDUS’un ne kadar yaygınlaşırsa eksikliklerinin de o denli tespit edilerek geliştirilme süreçlerinin hızlanacağını vurgulayan Bakan Varank, “Yeni teknolojiler için PARDUS sürümleri hazırlamaya devam ediyoruz. Nesnelerin interneti dünyasında en yaygın kullanılan ARM-işlemci tabanlı mini bilgisayarlar için yakın zamanda bir sürüm çıkaracağız. Böylece PARDUS, masaüstü çözümleri yanında akıllı cihazlar arasında da yerini alacak” dedi.