Kadınlardan organik e-ticaret platformu

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin yeni dönem girişimlerinden biri de Kadınların Elinden. Girişimciler, Anadolu’nun ücra köşelerindeki kadın üreticilerin doğal ürünlerini, Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırıyor. Blockchain tabanlı teknolojiyle tarladan sofraya uzanan süreci şeffaflaştıran girişimin 150 binden fazla kullanıcısı var. Öte yandan 100’den fazla platformda da satış yapılıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Eylül 2020 Salı
AA + -

TUĞÇE ÖZKUŞ
 
Kadınların Elinden girişimi, kadın üreticileri destekleyerek doğal ve organik ürünlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde kullanıcılara ulaşmasını sağlıyor. Anadolu’daki kadın üreticilerin ürünlerini büyük pazarlarla buluşturan bir sosyal girişim olarak hayata geçen Kadınların Elinden, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) yeni dönem Post Kuluçka programında yer alıyor. Projeyi, kurucu ortaklarından Muzaffer Alperen Önal anlattı.
 
İSVİÇRE ÖRNEĞİ
 
Kadınların Elinden fikri nasıl doğdu?
 
Kurucu ortaklarımızdan Alp, 2017 yılında staj için gittiği İsviçre’de, çok küçük alanlarda yüksek verimli teknolojik tarım yapıldığını gözlemlemiş. Türkiye’ye döner dönmez gözlemlerini bize anlattı ve hızlı bir pazar araştırması yapmaya başladık. Görüştüğümüz kişiler bize, bu tür tarımın Türkiye’de neden yapılamayacağını anlattı. Biz ise geri çekilmek yerine o sorunları da çözmek adına çalışmalara başladık. Gözümüze çarpan en büyük sorun, kadın üreticilerin ürünlerini sergileyebileceği bir pazara, yükü taşıyacak bir altyapıya ve gelişecek imkana sahip olmamalarıydı. Hayal etmenizi istiyorum, Anadolu’nun ücra köşelerindeki köylerde üretim yapan bir kadın üreticisiniz. Komşularınız da sizinle aynı ürünleri üretiyor. Ne bir ekipmanınız ne de teknolojik altyapınız var. Bu sorunları gördükten sonra Kadınların Elinden adını verdiğimiz platformumuz aracılığıyla kadın üreticilerin elinden tutmayı hedefledik. Sabancı Üniversitesi’nde öğrenci olduğumuz dönemlerde fikrimize değer veren üniversitemiz, 100 bin TL hibe vererek aslında can suyumuz oldu. Aldığımız hibe ile 2018 Haziran ayına kadar ekip, değer ortaklığı ve kadın üreticiler noktalarında çeşitli çalışmalar yaptık. Kadın üreticilerimize eğitim ve ekipman desteği vererek üretim sürecini verimli hale getirdik. Ayrıca lojistik, hukuk ve laboratuvar konularında destek vererek ürünlerin kullanıma uygun hale gelmesini sağladık. 2018 Haziran ayında ise resmi olarak Kadınların Elinden, Anadolu’daki kadın üreticilerin ürünlerini büyük pazarlarla buluşturan bir sosyal girişim olarak hayata geçti.
 
150 BİN KULLANICI
 
Projenizin yenilikçi yönünü anlatabilir misiniz?
 
Projemiz; kadın üreticilerin öncülüğünde, kadın üreticileri destekleyerek, doğal ve organik üretimi belirli kalite standartlarına uygun hale getirmeyi ve kullanıcıların hızlı, güvenilir şekilde doğal ürünlere ulaşmasını hedefliyor. Projemizin yenilikçi yönü ise tarladan sofraya geçen bu süreci geliştirmekte olduğumuz blockchain tabanlı ve sensörler içeren teknolojimizle birlikte şeffaflaştırıyor olmamız. Kullanıcılar, ürünlerin üzerindeki QR kodlar ile birlikte ürünün üretim yerini, hikayesini, yapılan testleri, lojistik bilgisini ve daha birçok detayı görebiliyor olacak. Projemiz, iki senenin sonunda yatırımını almış, 150 binden fazla kullanıcıya sahip ve 100’den fazla platformda aktif satış yapan bir girişim olarak büyümeye devam ediyor. Aldığımız yatırımla birlikte 13.5 milyon TL ile değerlenmiş olan girişimimiz ile Türkiye’deki doğal gıda sektörünü kadın üreticiler öncülüğünde stabil hale getirmek istiyoruz.
 
EKİPMANLARI YOK
 
Anadolu’daki kadınlar ne gibi sorunlar yaşıyor? Kadınların Elinden bu anlamda nasıl bir çözüm sunuyor?
 
Anadolu’da kadın üreticiler kavanoz kapatmaktan tutun, etiket yapmaya kadar birçok ekipmanla halledilebilecek küçük sorunları aynı anda yaşıyorlar. Bu tarz sorunlar kümülatif olarak biriktiğinde ise kadın üreticiler hem maddi hem de manevi olarak sürdürülebilir bir çalışma sergileyemiyor. Kadınların Elinden olarak önceliğimiz, kadın üretici ortaklarımızın ekipman sorunları. Ardından lojistik, laboratuvar testleri, dijital yeterlilik ve büyük pazarlara ulaşma aşamalarını düzenliyoruz.
 
Bu serüvenin sonunda araç girmeyen köylerde üretilen doğal ürünler, Türkiye’nin dört bir yanındaki kullanıcılara ulaşabiliyor.
 
KURUMSAL ŞİRKETLER
 
Müşteri profiliniz kimlerden oluşuyor?
 
Müşteri profilimiz doğal ve organik gıda tüketmeyi tercih eden bireysel kullanıcılardan oluşuyor. Bunun yanı sıra çalışanlarına yönelik motivasyon artırıcı hediye paketleri takdim etmek ve etkinlik düzenlemek isteyen kurumsal şirketler de yer alıyor. Geçtiğimiz iki yılda bireysel olarak 150 binden fazla kullanıcıya ulaştığımızda fark ettik. Aynı zamanda doğal gıdaya olan ilgi de her geçen gün artıyor. Ayrıca kurumsal şirketlerin özel günlerde alternatif aradığı günümüz dünyasında, doğal gıdalarla hazırladığımız paketlerimiz ve etkinliklerimizle de büyük bir kitleye hitap ediyoruz.
 
HİKAYELERLE DENEYİM
 
Doğal Yaşam Deneyim Şölenleri düzenliyorsunuz. Bu etkinlikten bahseder misiniz?
 
Doğal Yaşam Deneyim Şölenleri, Kadınların Elinden olarak kullanıcılarla en yakın temasta olduğumuz ve en çok keyif aldığımız etkinliklerin başında geliyor. Bize göre Hatay’da üretilen bir zeytinyağı ya da Zonguldak’ta üretilen bir marmelat sadece ürün değil, başlı başına bir deneyim. İşte bu deneyimi, arkasındaki hikayelerle birlikte aktardığımız stantlarımıza Doğal Yaşam Deneyim Şölenleri adını veriyoruz. Şu ana kadar birçok kurumsal şirketin genel merkezinde, AVM’lerde ve işlek caddelerde 500’den fazla Doğal Yaşam Deneyim Şöleni düzenledik. Bütün ürünlerimizin tadımlıklarının, hikayelerinin ve satışının bulunduğu, kullanıcılarımıza kültürel değerlerimizi aktardığımız stantlarımız, bir noktadan sonra bizim ana misyonlarımızdan biri haline geldi.
 
BTM, ÇOK DOĞRU BİR YOL ARKADAŞI
 
BTM ile yollarınız nasıl kesişti? Neden BTM?
 
Ekip olarak aslında yıllardır girişim ekosisteminin içindeyiz ve belirli bir bilgi birikimimiz oluştu. Bu doğrultuda BTM ile yolumuzun bir gün kesişeceğinden şüphemiz yoktu. Girişimleri seviye fark etmeksizin doğru konumlandırarak programlarına dahil eden BTM’yi gerek sunduğu imkanlarla gerekse sahip olduğu büyük ağ ile ölçeklenebilme hedeflerimizde çok doğru bir yol arkadaşı olarak gördüğümüz için buradayız.
 
HEDEFİMİZ MARKALAŞMAK
 
Global ve Türkiye pazarında kendinizi nerede konumlandırmayı düşünüyorsunuz?
 
Türkiye pazarında günün sonunda en büyük teknolojik, yenilikçi gıda şirketi olarak bulunmayı hedefliyoruz. Doğal gıda dikeyinde ilerlediğimiz bu hedefe ulaşacağımıza inancımız tam. Globalde ise yakın dönemde Anadolu’yu temsilen güçlü bir marka olarak yer almayı ve ihracat kanalında kayda değer hacimde faal olmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise kendimizi gıda sektöründe akla gelen en büyük markalardan biri olarak konumlandırıyoruz.
 
FATİH BELEDİYESİ’NDEN BTM’YE ZİYARET
 
Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, BTM’yi ziyaret etti. Yerleşkeyi gezen Turan, BTM Direktörü İbrahim Elbaşı’dan BTM’nin işleyişi, faaliyetleri ve proje süreçleri hakkında bilgi aldı. Başkan Turan ve İbrahim Elbaşı, ileriye dönük yapılacak işbirlikleriyle ilgili görüşmeler gerçekleştirdi.
 
DİGİME FENERBAHÇE’NİN POSTÜR ANALİZİNİ YAPTI
 
Pandemi döneminde de başarıları ile öne çıkan ve 15 milyon TL değerleme ile ikinci tur yatırımını alan DigiMe, çalışmalarına devam ediyor. Geliştirdiği özel algoritmalar ile dünyada ilk defa yüksek hassasiyetli üç boyutlu vücut analizinin mobil cihazlarda yapılmasını sağlayan DigiME, Fenerbahçe futbol takımının 3D vücut ve postür analizini yaptı.
 
‘KAÇAN TRENLER’ ATÖLYE ÇALIŞMASI
 
BTM’nin startup yatırımcısı ve mentoru yetiştirmek amacıyla yürüttüğü BTM Yatırımcı Kulübü kapsamında ‘Kaçan Trenler’ atölye çalışması gerçekleştirildi. Geleneksel ekonomide çok fazla bilinmeyen unicornlar ile başarısız olan startupların anlatıldığı etkinlikte, iş modelleri üzerinden startup yatırımcılığı konuşuldu. Atölye çalışması kapsamında katılımcılar, herkes tarafından bilinen ancak çalışma sırasında isimleri gizli tutulan startuplara demo yatırım yaparak, yatırım yaptıkları startupların başarılı veya başarısız olduklarını görme fırsatı elde etti.