Rusya İhracat Merkezi ticarete yeni üs olacak

İstanbul’da açılan Rusya İhracat Merkezi, Rus ihracatçıların Türkiye’de partner bulmasını kolaylaştırıyor. Merkezde, Türk firmalarıyla kurulan temaslarla 100 milyar dolarlık ticaret hacmini hedefleyen adımlar da atılıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe
AA + -

Türkiye ile Rusya arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için taraflar çeşitli adımlar atıyor. Yeni kurulan Rusya İhracat Merkezi de İstanbul üzerinden ikili ticaret hacmini artırmak için faaliyet gösteriyor. Rusya Federasyonu’nun dış ekonomik faaliyetlerinden sorumlu bakanlıklar, kurumlar ve şirketlerle iç içe çalışan Rus tacirlerine finansal ve finansal olmayan destekler sağlayan sistem, Türk firmalarının da ticari bağlantılar kurmasını kolaylaştırıyor.

KREDİ VE SİGORTA

Yabancı ithalatçıya doğrudan kredi sağlayan Rusya İhracat Merkezi, akreditif ve sigorta işlemleri için de destek sunuyor. Merkez, iş insanlarına ve şirketlere piyasa araştırması, sertifikasyon, tanıtım, uluslararası lisanslama, lojistik ve gümrük desteği konularında da yardımcı oluyor.

Merkez, sanal heyet projeleri de gerçekleştirerek, iki ülke iş insanlarını farklı platformlarda bir araya getiriyor.

Rusya İhracat Merkezi Başkanı Andrey Slepnev, geçen yıl yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Rusya’nın ana ihracat ortaklarından biri olduğunu belirterek, “Türkiye ile ilişkilerimiz stratejik. Türkiye’de ihracat ofisi açacağız” demişti.

TECRÜBELİ İSİM

İstanbul Şişli’de açılan Rusya İhracat Merkezi’nin Türkiye Temsilcisi olarak Radik Gimatdinov görevlendirildi. Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un Dış İlişkiler Yardımcısı olan Gimatdinov, daha önce 2012 yılına kadar Tataristan’ın Türkiye Temsilcisi olarak görev yapmıştı.

Rusya İhracat Merkezi iletişim bilgileri:
Tel: +90(212)2443587
e-mail: turkey@exportcenter.ru
www.exportcenter.ru
Adres: Süzer Plaza Askerocağı Caddesi No:6, Kat:16, Ofis no:1604, Elmadağ, 34367 Şişli/İstanbul
İhracat Desteği Grubu
Rouslan Bekuzarov
Tel: +905070225555
Artur Leontev
Tel: +905378586474