28 milyar e-belge ile 2.8 milyar lira tasarruf

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2010’da başlatılan e-belge uygulamaları sayesinde yaklaşık 28 milyarın üzerinde belge elektronik ortamda düzenlendi. Böylece yaklaşık 2.8 milyar lira maliyet tasarrufu sağlandı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe
AA + -

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2010 yılında başlatılan ve sürekli geliştirilen e-belge uygulamaları sayesinde yaklaşık 28 milyarın üzerinde belge elektronik ortamda düzenlendi. Böylece kağıt, postalama ve arşivleme gibi işlemlerde yaklaşık 2.8 milyar lira maliyet tasarrufu sağlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2010 yılı itibarıyla e-fatura ile hayata geçirilen e-belge uygulamaları, yıllar içinde e-arşiv fatura, e-serbest meslek makbuzu (e-SMM), e-müstahsil makbuzu (e-MM), e-irsaliye, e-bilet gibi birçok yeni belgenin katılımıyla büyümeye devam ediyor.

EN ÇOK E-FATURA

Gerek Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan düzenlemeler gerekse mükelleflere sağladığı avantajlar nedeniyle e-belge uygulamalarına katılım her geçen gün artıyor. e-fatura uygulamasından yaklaşık 300 bin, e-arşiv faturadan 281 bin, e-irsaliyeden 80 bin, e-serbest meslek makbuzundan 185 bin ve e-müstahsil makbuzu uygulamasından 24 bin vergi mükellefi yararlanıyor.

Söz konusu uygulamalarla birlikte kağıt, kırtasiye, postalama ve arşivleme gibi işlemlerde maliyet tasarrufu sağlandığı gibi sarf malzemelerine olan ihtiyaçların azalması dolayısıyla da çevre ve doğa korunuyor.

380 BİN AĞAÇ

Uygulamanın başlangıcından bugüne kadar yaklaşık 28 milyarın üzerinde belge elektronik ortamda düzenlenerek muhataplarına iletildi. Bu sayede kağıt belge düzeninde, kağıt, yazdırma, iletme, arşivleme, muhasebeleştirme gibi tüm süreçler bakımından belge başına 10 kuruş maliyet oluşacağı değerlendirildiğinde, yaklaşık 2.8 milyar lira tasarruf sağlandı. Bu tasarrufla gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakılması için 380 bin ağacın kesilmesi de önlendi.

YENİLERİ YOLDA

Mükellefler, e-belge uygulamalarından işletme ölçeklerine uygun yararlanma yöntemlerinden dilediklerini seçebiliyor. Güçlü bilgi işlem sistemi altyapısına sahip olanlar, kendi sistemlerini entegre ederek, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan e-belge düzenlenme işlemlerine aracılık etmek için izin alan özel entegratör firmaların bilgi işlem sistemlerini kullanabiliyor. Bunun yanı sıra kurum tarafından tamamen ücretsiz sunulan e-belge portallarını kullanıp, e-belge uygulamalarından yararlanarak fatura gibi belgelerini evlerinin ya da ofislerinin konforunda düzenleyebiliyor. Söz konusu e-belge uygulamalarının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

163 ÇEŞİT HİZMET

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 28 Şubat 2018’de açılan İnteraktif Vergi Dairesi, ilk günden itibaren mükellefler ve meslek mensupları tarafından yoğun şekilde kullanılıyor. Kullanıma açıldığı dönemde 50 hizmet çeşidine sahip olan İnteraktif Vergi Dairesi’nde, Eylül 2020 itibarıyla hizmet çeşidi sayısı 163’e ulaştı. Vergi dairesine gidilerek yapılan işlemlerin yüzde 95’inin online olarak gerçekleştirilebilmesi mümkün hale geldi. Uygulamanın başladığı günden bugüne kadar 25 milyonun üzerinde işlem yapıldı.