Çanakkale için geri sayım

1915 Çanakkale Köprüsü’nün en önemli aşamalarından biri olan ‘kedi yolu’ yapımına başlandı. Asya ile Avrupa blokları arasına kılavuz halat çekimi tamamlandığında, iki kıtanın altın gerdanlığı kendini göstermeye başlayacak. Açılışın ise 18 Mart 2022’de yapılması planlanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe
AA + -

HABER: OSMAN KUVVET

Avrupa ile Asya kıtaları, İstanbul’daki üç asma köprüden sonra Çanakkale’den de birbirine bağlanıyor. Temeli, 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatında yeni bir aşamaya geçildi. Ayaklar arasındaki orta açıklık bakımından dünyanın en büyüğü olacak asma köprüde yapılacak ‘kedi yolu’ için kılavuz halatlar çekildi. Böylece iki yaka arasında ilk fiziki bağlantı sağlanmış oldu.

6-7 DAKİKAYA DÜŞECEK

Her iki yakada, su içindeki blokların üzerinde yükselen çelik ayaklar, Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığını taşıyacak. Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında yapımı süren dev köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul’a uzanacak. Köprü sayesinde, 1.5 saati bulan boğaz geçişi 6-7 dakikaya inecek. Proje kapsamında 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli boyutlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dahil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.

AÇILIŞ 2022’DE

Çalışmaları yerinde inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şunları söyledi: “Mayısta çelik ayakların yapımı tamamlanan köprüde kılavuz halatlar çekiliyor. Peşinden kedi yolları hizmete girecek. Sonra ana halatların imalatları tamamlanacak. Onun peşinden de tabliyelerimizi yerleştirip inşallah 18 Mart 2022’de burayı açmak için çalışıyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu, köprüyle bağlantılı olacak, 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’nun ise 21 Aralık’ta tamamlanacağını bildirdi.

‘EN’LERİN KÖPRÜSÜ

  • Çanakkale Köprüsü, detay rakamları ile dünyanın enlerine sahip bir köprü olacak.
  • Köprü, su yüzeyinden 318 metre yükseklikteki çelik ayaklarıyla dünyanın en yüksek çelik ayaklı köprüsü.
  • Köprünün kulelerinin üst kısmı, Seyit Onbaşı’nın taşıdığı top mermisini temsil edecek.
  • Köprünün uzunluğu, 770’er metre yan açıklıklar ile birlikte 3 bin 563 metre olacak.
  • Yaklaşım viyadükleriyle birlikte toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metreye ulaşacak.
  • Köprünün genişliği 45.06 metre, trafik akışı ise her iki yönde üçer şerit olacak.