Toplum Yararına Programlarda düzenleme

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını süresince Sağlık Bakanlığı, bağlı ve ilgili kuruluşları ile taşra teşkilatının salgınla mücadele faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla şoförlük mesleğine yönelik Toplum Yararına Program (TYP) düzenlenebilmesine olanak sağladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 30 Ekim 2020 Cuma
AA + -

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)tarafından hazırlanan ‘Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Yönetmeliğe, Toplum Yararına Programlarda (TYP)  düzenlemeyi içeren geçici madde eklendi. 
 
Salgınla mücadelede sahada yoğun bir çalışma yürüten filyasyon ekiplerinin de desteklenmesi amacıyla yapılan düzenlemeye göre, Kovid-19 salgını süresince, Sağlık Bakanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşları ve bunların taşra teşkilatının salgınla mücadele faaliyetlerine ilişkin yürüttükleri kamu hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla şoförlük mesleğine yönelik TYP düzenlenebilecek. 
 
Bu şekilde düzenlenecek programlarda yönetmeliğin 65'inci maddesindeki TYP'nin uygulanmasına ilişkin kıstaslar ile dördüncü fıkrada yer alan belirli bir mesleğe yönelik TYP'lerin değerlendirmeye alınmayacağına yönelik hüküm uygulanmayacak.