Milli mücadele tarihine yolculuk

Beştepe’deki Millet Kütüphanesi’nde hazırlanan ‘Milli Mücadele Sergisi’, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden tarihi objelere ev sahipliği yapıyor. 29 Ekim’de açılan ve 2 ay boyunca açık kalacak olan sergi, özel eserlerle ziyaretçilerini eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Kasım 2020 Perşembe
AA + -

HABER: DİLŞAH KEFLİOĞLU

Cumhuriyet’in 97. yılına özel olarak Millet Kütüphanesi’nde hazırlanan ‘Milli Mücadele Sergisi’, İstiklal Harbi’ne ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden özel eserleriyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. ‘Hakimiyet milletindir’ sloganıyla 29 Ekim’de ziyarete açılan sergi, Milli Mücadele’nin, askeri, siyasi, diplomatik boyutları yanında kültüre ve gündelik hayata yansıyan yönlerini ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’ndaki sergi, 2 ay süresince ziyaretçilerini eşsiz bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

İLK BAYRAK DA SERGİDE

100’ün üzerinde obje ve belgeden oluşan sergi, büyük kahramanlıklar neticesinde kazanılan İstiklal Mücadelesi’nin bazı önemli tarihi kayıtlarını da ilk kez gün ışığına çıkarıyor. Milli Mücadele Sergisi’nde, 23 Nisan 1920’de TBMM binasına çekilen ilk bayrak ve sancak, Cumhuriyet’in ilanının ilk resmi belgesi, Büyük Taarruz’da öncü kuvvetlerin elinde bulunan, elle dikilmiş, ay ile yıldızın üzerinde işgalden kurtarılan şehir ve kasabaların isimleri ve düşmandan geri alınma tarihlerinin yer aldığı bayrak, Büyük Taarruz sırasında çizilmiş savaş planı, Milli Mücadele kahramanlarından Sütçü İmam’ın tabancası ve kılıcı, İstiklal Mücadelesi’nin önemli kahramanlarından Satı Kadın’a ait pamuk yaşmak ve kadife şalvar, Gümrü, Kars ve Moskova anlaşmalarının imzalandığı kalemler ile Hanımlar Esirgeme Derneği’nin TBMM’ye şükran hediyesi olarak verdiği örtü de ilk kez sergileniyor.

ORİJİNAL BELGELER

Sergide, ayrıca Mondros Mütarekesi belgesi, Mustafa Kemal Paşa’yı Dokuzuncu Ordu Müfettişi olarak görevlendiren kararname, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’daki görevinin başladığını bildiren telgraf, Atatürk’ün evrak çantası, Amasya Tamimi, Erzurum Kongresi kararları, Erzurum Kongresi mührü, Sivas Kongresi kararları, Misak-ı Milli Belgesi, Sevr Andlaşması belgesi, Lozan Andlaşması belgesi de yer alıyor. Milli Mücadele’de askerlerin giydiği elbise, bot ve kullandıkları mataralar ile silahlar, o dönemde kullanılan telefon santrali, sahra telefonu, Atatürk’ün İstiklal Harbi’nde kullandığı dürbünü, mührü, Atatürk’ün “Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir. İleri.” emrinin orijinal yazılı metni de sergide dikkate sunuluyor.

MİLLİ MÜCADELE RUHU

Öte yandan sergide, Hindistan’ın Müslüman liderlerinden Ebulfazl Muhammed Abdülmennan’ın Gazi Mustafa Kemal’e gönderdiği zafer sancağı, Atatürk’ün kalpağı, pelerini, bastonu, Ankara esnafının Atatürk’e hediye ettiği Cumhurbaşkanlığı mührü, İsmet İnönü’nün satranç takımı, kılıcı, Celal Bayar’ın daktilosu, gözlüğü, Mareşal Fevzi Çakmak’ın üniforması, Kazım Karabekir’in İstiklal Madalyası, üniforması, TBMM’nin açılış genelgesi, İstiklal Marşı’nın tasdikli sureti ve Nutuk’un kaleme alındığı masa da sanatseverler ve tarih meraklılarıyla buluşuyor. Ayrıca, Milli Mücadele’nin ruhunu daha yakından hissedebilmek adına, sergi alanında Namazgah Tepe’de ordunun muzafferiyeti için yapılan dualar ve Halide Edip Adıvar’ın Sultanahmet Mitingi’ndeki konuşması ile dönemin çocuk kahramanları için interaktif odalar ve Nutuk için özel oda oluşturuldu.

10 MÜZENİN ESERİ TEK SERGİDE CUMHURİYET’İN

97. yılı vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Selçuklu Müze ve Sergi Salonu’ndaki sergi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü işbirliği, Türkiye Büyük Millet
Meclisi (TBMM), Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Atatürk Müze Köşkü, Ankara Üniversitesi, İnönü Vakfı ve özel arşiv ve koleksiyonların katkısı ile hazırlandı. Dolayısıyla ziyaretçiler, 10’dan fazla müzede görebileceği eserlerin hepsini bir arada görme imkanı yakalıyor. Çünkü özel aile müzelerinden, İsmet İnönü Vakfı, Celal Bayar Vakfı ve Sütçü İmam ailesinden gelen eserler de var. Hem de ilk kez gün yüzüne çıkan belge ve objeler de mevcut. Pandemi koşulları dolayısıyla aynı anda en fazla 80 kişinin ziyaret edebildiği sergi, 2 ay boyunca ziyarete açık olacak.