Türk kadın girişimciler IWEC’ten iki ödülle döndü

Dünya genelinde kadın girişimcileri destekleyen Uluslararası Kadın Girişimcileri Destekleme Fonu IWEC’in 13. Uluslararası Kadın Girişimciler Yarışması, bu yıl online olarak gerçekleştirildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Kasım 2020 Perşembe
AA + -

HABER: OSMAN KUVVET

Dünya genelinde kadın girişimcileri destekleyen Uluslararası Kadın Girişimcileri Destekleme Fonu IWEC’in 13. Uluslararası Kadın Girişimciler Yarışması, bu yıl online olarak gerçekleştirildi. TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu (İKGK) Başkanı ve İTO Meclis Üyesi Hatice Güner Kal’ın da yönetim kurulu üyesi olduğu IWEC, yarışma kapsamında bir konferans da düzenledi. Konferans, kadın işletmeleri küresel olarak birbirine bağlama temasıyla, ‘Yeni On Yılda Sürdürülebilir Büyüme’ başlığıyla sanal ortamda gerçekleştirildi. IWEC Yönetim Kurulu Başkanı Ruth A. Davis yaptığı konuşmada, “2020 yılı koronavirüsün etkileriyle tüm dünyayı olumsuz etkilese de, IWEC ağı, üyelerinin birbirlerini desteklemek için önemli bir araç olacak. Önümüzdeki yıllarda IWEC olarak ‘sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme’ temasını benimseyeceğiz” dedi.

YARIŞMA SONUÇLARI

IWEC sanal toplantısının ikinci gününde yarışma sonucu açıklandı. İTO’nun Türkiye’den aday gösterdiği iki iş kadını; Prof. Dr. Aytül Erçil (Vispera Bilgi Teknolojileri A.Ş.) ve Dr. Aslı Zuluğ (Guru Sağlıklı Gıda Sanayi Ltd. Şti.) ödül kazandı.

IWEC KADINLARI EKONOMİYE DEĞER KATTI

IWEC ağına 2020’de dahil olan başarılı iş kadınları, iş dünyasına istatistiksel olarak artı değer kattı. IWEC yarışmasının 2020 adayları, bu sene 27 sektörde toplamda yaklaşık 37 milyon dolar gelir, 11 bin kişilik istihdam ve çalışma üzerinden hesaplandığında 878 yıla denk gelen iş hacmi oluşturdu. Dünya genelinde alanlarında uzman bazı iş kadınlarınca sanal odalarda seminerler düzenlendi.

Seminerlerde şu isimler yer aldı:

  • Regina O. Heyward-Wells Fargo Başkan Yardımcısı
  • Sadhghuru-Hintli yazar/ Yogi
  • Harjinder Kaur Talwar-Comvision India, CEO
  • Ürdün Prensesi Noor Asem
  • Denise Evans-IBM Başkan Yrd.